Gündem

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden “Bayramda kısıtlama olacak mı?” sorusuna yanıt!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir programda önemli açıklamalarda bulundu. Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ve Yunanistan ile Berlin'de yapılan görüşmeleri hakkında bilgiler veren Kalın, bayramda kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağına dair de açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı televizyon programında soruları yanıtladı. Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan Sözcü Kalın, bayramda kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin de konuştu.

İşte Sözcü Kalın’ın bayramda kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin açıklaması:

Şu anda sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili verilmiş kesin bir karar yok. Cumhurbaşkanımızın da evvelsi gün ifade ettiği gibi Kurban Bayramı’nda insanlara ‘Evlerinizde oturun’ demek çok kolay değil ama öbür taraftan da hiçbir şey olmamış gibi hareket etmek de mümkün değil. Hele bir de kurban kesimi söz konusu olduğu için hijyen şartlarına daha bir dikkat edilmesi gereken bir bayramdan bahsediyoruz. Önümüzdeki günlerde Sağlık Bakanımızın, Bilim Kurulu’nun bu konuyla ilgili değerlendirmelerine Cumhurbaşkanımız bakacak. Biraz da önümüzdeki 10-12 gün içerisindeki vaka sayısında, entübe olan, iyileşen insan sayısı ile vefat sayılarındaki gelişme trendini de göreceğiz. Şu anda iyi bir yolda ilerliyoruz. 1000’in altına indik, 3 rakamlı hanelere düştük vaka sayısında ama bu da yeterli değil, daha da az olması lazım. Ölüm sayısında da bir düşme var ama hala 15 ila 20 arası günlük değişiyor. Bütün bu verileri dikkate alarak bir değerlendirme yapılacak.

İlgili Makaleler