Kamu

Cumhurbaşkanlığı kararı ile yayınlandı: 5 ili ilgilendiriyor!

28 Haziran 2020 tarihli Resmi Gazete’de 5 il için yeni düzenlemeler yapıldı. Cumhurbaşkanı kararı ile yayınlanan düzenleme ile Denizli ve Muğla'daki iki ayrı bölge 'kesin korunacak hassas alan', Malatya'da ise bir bölge 'riskli alan' ilan edilirken Kütahya ve Rize'de yapılacak enerji projeleri nedeniyle bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı ile 5 ili ilgilendiren önemli değişiklikler yapıldı. 28 Haziran tarihinde yayınlanan kararda Denizli’nin Buldan ilçesindeki Yayla Gölü Doğal Sit Alanı ile Muğla’nın Menteşe ilçesindeki Özlüce Saçlıktepe Doğal Sit Alanı, kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Denizli ile ilgili kararda şu ifadeler yer aldı:

“Denizli ili, Buldan İlçesi sınırları içerisinde bulunan Yayla Gölü Doğal Sit Alananının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109’uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.

Muğla için şu ifadeler kullanıldı:

“Muğla ili, Menteşe İlçesi sınırları içerisinde bulunan Özlüce Sncaktepe Doğal Sit Alanının koruma statüsünün yeniden değerlendirilmesi sonucunda, ekli kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alanın kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edilmesine, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109’uncu maddesi gereğince karar verilmiştir.” denildi.

Ayrıca aynı sayıda Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Şehitfevzi Mahallesi’nde sınırları belirlenen bir bölgenin ise riskli alan ilan edilmesine karar verildi.

Kütahya’da ise Işıklar Rüzgar Enerji Santrali’nin, Rize’nin Hemşin ilçesine bağlı Ortaköy Mahallesi’nde ise Hemşin I Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali’nin yapımı amacıyla bazı taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması kararlaştırıldı.

Virüs nedeniyle görev yerine gidemeyen personelle ilgili düzenleme

2003 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla oluşturulan ”Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu” kapsamında yurt dışında görevlendirilen ancak tüm dünyayı etkileyen corona virüsü salgını nedeniyle görev yerine gidemeyen personeller ile ilgili de düzenleme yapıldı.

1 Mart tarihinden itibaren geçerli olacak karar ile Türkiye’de bulunup Kovid-19 salgını nedeniyle 2020 yılında uygulanan seyahat kısıtlamaları kapsamında görev yerlerine dönemeyenlere, izin sürelerinin bitiminden görev yerlerine dönebilmelerine ilişkin kısıtlamaların kaldırıldığı tarihi takip eden yedinci güne kadar, bu sürelere tekabül eden yurt dışı aylığının üçte biri ödenecek.

İlgili Makaleler