Genel

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı Görevleri Nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanları hakkında merak edilen soruların yanıtı, Resmi Gazete’de son dönemde daha sık yapılan atamalar sebebiyle özellikle sosyal medyada Türkiye gündeminin ana maddelerinden biri haline geldi. Belli aralıklarla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekillerinin ofisine dağıtılan telefon rehberi ile sayısı açıklanan başdanışmanların görevleri ve maaşları ise kamuoyu tarafından merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kaç başdanışmanı var? sorusuna en güncel yanıt hali hazırda bir zamanlar ulaşımı yasaklanan wikipedia’da bulunuyor. Son yapılan güncel atamaların da Resmi Gazete’de açıklanmasıyla eklenen listeye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hali hazırda 66 başdanışmanı bulunuyor. Listede profesörler, eski milletvekilleri dikkat çekiyor. Liste her ne kadar son atamaları da içeriyor olsa da en nihayetinde resmi açıklama yok.

Ancak dikkatimizi çeken; bazı soruların arama motorlarında yanıtsız kalması. Bu nedenle yanıtsız kalan ve halk tarafından gerek sosyal medya iletilerinde gerekse toplantılarda sıkça dillenen soruların yanıtlarını Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı’ndan beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.

1-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarının güncel sayısı Wikipedia’da belirtildiği üzere 66 mıdır? Değilse gerçek sayı nedir?

2-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarının görev tanımları nelerdir?

3-Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları maaş alıyor mu? Alıyorsa hangi bütçe kaleminden karşılanıyor ve ne kadar maaş alıyorlar?

4- Bazı yayın kuruluşları ve sosyal medyada sıkça dile geldiği gibi mükerrer maaş alıyorlar mı? Yani üstlendikleri her görevden ayrı ayrı maaş aldıkları doğru mu?

Canan Baykız

İlgili Makaleler