Gündem

Cumhurbaşkanlığı açıkladı: Artık e-Devlet üzerinden yapılacak!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Koç tarafından yapılan açıklamada, “Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Kredi/Burs Ödeme Başvurusunun Alınması hizmetini e-Devlet Kapısı’ndan sunmaya başladık.” İfadeleri kullanıldı.

e-Devlet hizmetlerine bir yenisi daha eklendi. Vatandaşları bir çok uğraştan kurtaran e-devlet uygulaması bu kez öğrencileri sevindirdi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç tarafından yapılan açıklamaya göre, Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Kredi/Burs Ödeme Başvurusu artık e-Devlet üzerinden alınacak.

Bu kapsamda açıklamada bulunan Koç, “e-Devlet Kapısı’nda yeni bir hizmeti daha hayata geçirdik. Bu kez üniversite öğrencilerimizin hayatını kolaylaştıracak Gençlik ve Spor Bakanlığına ait Kredi/Burs Ödeme Başvurusunun Alınması hizmetini e-Devlet Kapısı’ndan sunmaya başladık.” Dedi.

Yeniden kayıt açtırılabilir

Ayrıca Koç, kendi isteğiyle veya çeşitli sebeplerle kredi/burs ödemesi sonlanan öğrencilerin, uygun olduğu takdirde ödemeleri yeniden e-Devlet’ten açabileceklerini söyledi. Koç “e-Devlet Kapısı üzerinden sunulacak bu hizmetle dilekçeyle talepte bulunma ihtiyacının kalkacağını belirterek, sürecin çevrim içi bir şekilde e-Devlet Kapısı üzerinden yürütüleceğini söyledi. Yapılan açıklamalar ile Ziraat Bankasına yatırılan kredi/bursa ait hesabın belirli bir süre işlem görmez ve hareketsiz hesaba dönüşmesi halinde kesilen kredi/bursun yeniden açtırılabileceği öğrenildi.

Koç bursu kesilen öğrencilerinde yeniden başvuru yapabileceğini belirttiği açıklamasında, “ Kayıt yenilenmediğinden dolayı kesilen kredi/burs yeniden açılabilir. Dördüncü olarak hazırlık uzatma yani öğrenicinin üniversitede okuduğu hazırlık sınıfı sebebiyle kesilen kredi/bursu açtırılabilir.” dedi.