EkonomiGündem

Cumhurbaşkanı’ndan son dakika döviz kuru açıklaması… Dolar yükselişini sürdürecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Meclis Grup Toplantısı’nda parti grubuna yaptığı konuşmada ekonomide yaşanan dalgalanmalara ilişkin de konuştu.

Erdoğan, “Artık dayatmalara göre değil ülkemizin ihtiyaçlarına göre belirleyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Kur dediğin bugün artar yarın düşer”

Erdoğan, “Kur dediğin bugün artar yarın düşer” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Enflasyon dediğin bugün artar yarın düşer. Siyasette olduğu gibi ekonomide de dünya 5’ten büyüktür diyoruz.”

“Üretim ve istihdam odaklı yolumuza bakacağız”

Erdoğan’ın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütçenin Genel Kurul çalışmalarından sizlere başarılar diliyorum. En önemli görevlerden biri olan bütçe çalışmaları, vekillerin birikimleri ve kabiliyetlerini ortaya çıkaran mecralardır.

Yakından takip ettiğim bütçe görüşmeleri sürecinde yer alan arkadaşlarımın her birini tebrik ediyorum. İnşallah 2022 bütçemizi hükümetimiz, milletimiz ve ülkemize kazandıracağız.

Yatırım, istihdam ve üretim odaklı büyüme stratejisi ile yolumuza devam edeceğiz. IMF ile yapılan ilk anlaşmanın yapıldığı 1947’den itibaren ekonomi politikalarımız küresel sistemin kontrolüne girdi.

“Faiz lobisine karşı mücadelemizi sürdürüyoruz”

İstiyorlar ki, ülke yansın, bitsin, mahvolsun. Kendileri hiçbir şey yapmadan iktidara gelsinler. İstiyorlar ki, bu millet kendi aklını bir kenara bıraksın başkalarının aklı ve çıkarı ile hareket etsin.

Biz bu kifayetsiz müfterislere çok beklersiniz diyoruz. Bu mankurtlara hadi oradan diyoruz. Her yola başvuranlara kazanamayacaksınız diyoruz.

Para baronlarına karşı hangi mücadeleyi verdiysek, faiz lobisi ve üretim düşmanlarına karşı aynı mücadeleyi veriyoruz. Girdiğimiz hiçbir yoldan nasıl dönmediysek bu yoldan da dönmeyeceğiz.

“Yüksek faiz devam etseydi bu büyüme rakamları olmayacaktı”

Türkiye artık yüksek faiz üzerine kurulu para politikasını artık terk etti. Kur fiyat artışlarından kaynaklanan olumsuzlukları yakından izliyoruz. Önemli bir kısmı küresel dalgalanmalar nedeniyle olsa da fahiş fiyat artışının mantıklı bir izahının olmadığını görüyoruz.

Üçüncü çeyrek büyümesi yüzde 7.4 olarak açıklandı. Bu büyüme oranıyla G-20 içinde ilk sırada yer alıyoruz. 2021 yılını çift haneli büyüme ile kapatacak bir yere doğru gidiyoruz.

Yüksek faiz sisteminde devam etseydik, bu büyüme rakamlarını göremeyecektik. Değişimi ya şimdi yapacaktık ya da en az bir neslin daha hedeflerinden uzak kalmasına izin verecektik. Şu anda tüm sektörlerle yeni yatırımlarla, makinelerle, kesintisiz kapasite büyütme çabasındayız.”