EğitimPolitika

Cumhurbaşkanı’na MKYK’da Ak Partililer tarafından “Bütün okullar açılsın” önerisi getirildi

Koronavirüs kapsamında okulların uzaktan eğitime geçtiği şu günlerde Ak Parti kurmayları Cumhurbaşkanı'na tüm okulların açılması önerisi ile geldi. Öneriye gerekçe olarak geçimini öğrenci üzerinden sağlayan illerdeki esnafın zor durumda olması gösterildi.

Koronavirüs önlemler kapsamında ilk ve ortaöğretim seviyesindeki okullarda seyreltilmiş yüz yüze eğitim ve online eğitim devam ederken üniversiteler de bu dönem uzaktan eğitim ile devam edecek. Ak Parti kurmayları ise bu durumun hem öğrencileri hem de esnafı etkilediğini belirtti. Dün gerçekleştirilen AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında bazı partililer “Sadece üniversite ve üniversite öğrencileri ile geçinen bazı iller var, esnaf sıkıntıda. Çocuklarda obezite başlangıcı arttı, hem psikolojik hem beden olarak yıpranıyorlar” diyerek okulların açılması önerisiyle geldi. Cumhurbaşkanı ise bu konuyu Sağlık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı’yla konuşacağını belirtti.

ESNAF SIKINTIDA, YURTLAR VE OKULLAR AÇILMALI

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a partisinin MKYK toplantısında üyeler, pandemi ile birlikte esnafın zarar ettiğini örneklerle anlattı. Kurmaylar, “Sadece üniversite ve üniversite öğrencileri ile geçinen bazı iller var, esnaf sıkıntıda, üniversiteler, yurtlar ve okullar tamamı açılmalı” dediler.

RİSK ANLATILDIĞI KADAR YÜKSEK DEĞİL

Koronavirüste çocukların ‘süper taşıyıcı’ olmadığını gösteren bir çalışma da Erdoğan’a sunuldu. Kurmaylar, çalışmaya göre 10 yaş ve altındaki çocukların da taşıyıcı olmadığını, okulların tamamının açılması ile pandeminin yayılma riskinin anlatıldığı kadar yüksek olmayabileceğini söylediler.

HEM PSİKOLOJİK HEM BEDEN OLARAK YIPRANIYORLAR

MKYK üyeleri, “Pandemi döneminde çocuklarda obezite başlangıcı da arttı. Çocuklar hem psikolojik hem beden olarak da yıpranıyor. Artık tüm sınıflar yüz yüze eğitime başlamalı” önerisini sundu. Erdoğan ise konuyu Sağlık ve Milli Eğitim Bakanı ile konuşacağını söyleyerek, önerileri tek tek not aldı.