Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kanal İstanbul Projesini gerekirse milli bütçeden yaparız dedi ama…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çıktığı bir televizyon programında, kendisine sorulan soruları cevapladı. Kanal İstanbul projesi hakkında konuşan Erdoğan, bugüne dek telaffuz etmediği sözleri Kanal İstanbul Projesi için kullandı. Yap-işlet-devret modelini üstlenecek firmaya ‘müşteri’ diyen Erdoğan ne köprüler, ne otoyollar, ne şehir hastaneleri nede Tank Palet Fabrikası için kullanmadığı ‘milli bütçe’ vurgusu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul projesinin yapımı için ‘’yap-işlet-devret modeli ile müşteri bulduk bulduk, bulamadık milli bütçemizle yaparız’’ dedi.

Başkan Erdoğan Kanal İstanbul kararlılığını bu sözlerle açıkladığı güzergahta, Katar Emiri’nin annesinin 44 dönümlük arsa aldığı belgeleriyle ortaya çıkmıştı. Erdoğan katıldığı televizyon programında bu soru sorulmadı ama muhalefet tank palet fabrikası ve Cumhurbaşkanlığı’na hediye edilen lüks uçaktan sonra bir kez daha Katar üzerinden yüklendi.

Faik Öztürk ‘’Bide baktık ki Kanal İstanbul Değil ‘Katar İstanbul’ muş’’ dedi.

CHP’li Engin Altay ‘’Orada adete butik bir Katar Emirlilerinin İstanbul’da ki yazlık sayfiyesine dönüştürme projesidir’’ dedi.

CHP Milletvekili Ulaş Karasu ‘’Sormak İstiyorum 500 Milyon dolarlık uçağın diyeti mi bu? Neredeyse 82 milyonluk Türkiye’yi 2 milyon nüfuslu Katar’ın sömürgesi haline getireceksiniz’’ dedi.

Erdoğan, yapımının en az 6 yıl süreceğini açıkladığı Kanal İstanbul projesinin çizim halini de izletti ekrandan. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘’Görüşmeler var farklı ülkelerle. Onları da yapıyoruz. Ona göre de adımımız atacağız. Ama şu güzelliğe de bir bakın’’ dedi ama Erdoğan’ın Kanal İstanbul Simülatörü görsellerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu sert bir üslupla şöyle cevap verdi;

‘’Kandırmaca bir 3D fotoğraf… Ortaya konulan sadece bu, başka bir şey yok!’’ dedi. Erdoğan’ın Kanal İstanbul projesi için ‘’müşteri’’ sözlerine de cevap veren İmamoğlu ‘’burada hangi müşteri ikna ediliyor bilmiyorum. İstanbul satılacak ya da pazarlanacak bir ürün değil. Korunacak ve geleceğe taşınacak bir mirastır’’ dedi.

Kanal İstanbul Projesine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu mesafeli. Bilim adamlarının konuşması için bir çalıştay hazırlığında. İmamoğlu Erdoğan’a gönderme yaparak ‘’Ne ben söyledim diye iptal edilmeli, ama nede birisi söyledi diye kabul edilmeli. Konu tartışılmalı’’ diyen İmamoğlu, Katar Emirinin annesinin 44 bin Metre Kare arsa aldığı konusuna ilişkin soruya ise ‘’O hatda ki tüm mülkiyetleri biz araştırıyoruz’’ dedi…

Kanal İstanbul projesi en az 75 milyar liraya mal olacak. İlk düşünülen yine yap-işlet-devret modeli ile yapılması. Olmaz ise hazineden karşılanacak Erdoğan’ın dediği gibi… Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekirse milli bütçeden yaparız kanal İstanbul projesi çıkışına İmamoğlu, Erdoğan’a işsizliği ve ekonomiyi hatırlattı. İmamoğlu ‘’paramız mı var? Başka konuları var bu ülkenin. İşsizlik var!.. ’’ dedi.

İYİ Parti Milletvekili Zeki Hakan Sıdalı ise ‘’Daha bir havalimanını bitiremiyorsunuz, hiçbir karşıt görüşü ciddiye bile almadan İstanbul’u ikiye bölüp içinden kanal geçirmeye çalışıyorsunuz’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çılgın proje diye nitelendirdiği Kanal İstanbul Projesi için çevreciler, bilim insanları karşı çıktı ama bugüne dek hiçbir ağızdan Kanal İstanbul Projesinin ABD istediği için mi yapılıyor? diye soru sormamıştı.

Kanal İstanbul’un yapılmasının asıl amacı ABD’nin Montrö anlaşmasını delerek, ABD’nin tek hâkim olamadığı Karadeniz sularında hakimiyetini sağlamaktır diyen, Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

‘’Rusya izin vermez ama ABD Montrö Boğaz anlaşmalarını delmeye çalışır’’ diyen Tümamiral, Kanal İstanbul projesinin ABD’ye yarayacağını söyledi… Kanal İstanbul Projesi ABD’nin destek verdiği bir proje mi diye sorulan soruya bakın nasıl bir anlatımla cevap verdi! Açıklamaları görmek için burayı tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı