Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, “Din dil ırk renk ayrımı yapmadan 154 ülkenin destek çağrısına cevap verdik. Türk malı solunum cihazlarının, maskelerin Afrika’nın virüsle mücadelesine yaptığı desteği görmekten mutluluk duyuyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu açılış oturumuna canlı bağlantıyla katıldı. Afrika ile ilişkiler konusunda önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, corona virüsü salgını nedeniyle hayatını kaybeden Afrikalılar için taziye dileklerini iletti.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaların satırbaşları:

İnsanlık olarak gerçekten zorlu ve sancılı bir dönemden geçiyoruz. Şimdiye kadar 1 milyondan fazla insanın hayatına mal olan salgın son 1 asrın en büyük sağlık krizlerinden birisidir.

2008 krizinin küresel ekonomide açtığı yaralar henüz kapanmamışken Covid-19 salgını tüm dünyayı yeni belirsizliklerin içine sürüklemiştir.

Gelişmiş ülkelerin dahi hazırlıksız yakalandığı salgının özellikle Afrika kıtasındaki dostlarımızın yükünü ağırlaştırdığını görüyoruz. Kıta çok ciddi kayıplar yaşıyor.

Din dil ırk renk ayrımı yapmadan 154 ülkenin destek çağrısına cevap verdik. Türk malı solunum cihazlarının, maskelerin Afrika’nın virüsle mücadelesine yaptığı desteği görmekten mutluluk duyuyoruz.

Afrika’da yerel istihdama ve üretime en fazla katkıyı yapan bizim firmalarımızdır. Afrika’daki şirketlerimiz salgın döneminde özverili çalışmalarını sürdürdüler. Türk firmalarının Afrika genelinde üstlendiği projelerin değeri 70 milyar dolara ulaşmıştır. Yüz binden fazla Afrikalı emekçi, Türk yatırımcılar sayesinde istihdam imkanına kavuşmuştur.

Türkiye Afrika Sağlık Ortakları Platformu, sektörde kapsamlı ve kalıcı bir iş birliğine imkan sağlayabilir.
Afrikalı kardeşlerimizin ülkemizi daha iyi tanıması için çalışmalar yürüttük.

Kıta ülkelerini Türk ürünleri için salt bir pazar olarak asla görmedik. ‘Kazan-kazan’ ve eşit ortaklık için iş birliğimizi her alanda geliştirmenin mücadelesini verdik.

İlki 2008’de İstanbul’da ikincisi 2014’te Malabo’da olmak üzere 2 kez Türkiye-Afrika ortaklık zirvesi düzenledik.
28 Afrika ülkesini ziyaret ettim. Uluslararası toplumun milyonlarca insanın dramına gözlerini kapattığı Somali’yi 2011 yılında eşimle birlikte ziyaret eden ilk lider oldum.