GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar: 2 buçuk kat arttırıldı!

Gelen son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün önemli açıklamalarda bulundu. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamalarında hidroelektrik üretim ile ilgili de bilgilendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamalara göre, Türkiye’nin hidroelektrik üretim kapasitesinin kısa sürede 2,5 kat arttırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada, Türkiye’nin hidroelektrik gücünde bugün 9. Sırada yer aldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa süre içerisinde hidroelektrik üretim kapasitesinin 2,5 kat arttırıldığını açıkladı.

 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Ülkemizin yerli enerji üretiminde en önemli kaynak su kaynaklarıdır. Sudan elektrik üretimi, çevre kirliliğine yol açmayan, su miktarını azaltmayan özelliğiyle öne çıkmaktadır. Hükümete geldiğimizde hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık.

Su yenilenebilir bir kaynaktır. Türkiye gibi kaynakları sınırlı bir ülke için sudan elektrik üretimi sayesinde yurt içinde kalan paranın kalkınma planlarında kullanılması önemlidir. Kamunun bu yatırımlarla görevli kuruluşu yanında özel sektörü de hidroelektrik santralleri inşasına yönelttik. Yüksek kapasiteli hidroelektrik santrallerini ülkemize kazandırdık.

Baraj sayısı 930’u buldu

Yusufeli Barajı da bitme aşamasına gelmiştir. Hidroelektrik potansiyelimizi daha hızlı harekete geçirmek için tarihi bir adım attık. Hidroelektrik üretim kapasitemizi 2 buçuk kat arttırarak 110 milyar kilovatsaate çıkardık.

Bizden önce bu sayının sadece 125 olduğunu da hatırlatmak durumundayım. Sulama ve içme suyu olarak kullanılanlarla beraber baraj sayımız 930’u bulmuştur.

Su medeniyettir, suyunuz varsa medenisiniz, suyunuz yoksa gayri medenisiniz. Hatta ülkemiz sınırlarını da aşıp döşediğimiz borularla Kıbrıs’a kadar su götürdük.

Ülkemizin en büyük kalkınma projesi GAP’ı hızlandırdık. GAP’ın en büyük adımlarından biri olan 8 barajdan oluşan Silvan Projesini de süratle tamamlayacağız.