Gündemİzmir Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İzmir’deki açılış töreninde flaş açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir Bayraklı’daki ‘Deprem Konutları Temel Atma ve Göztepe Stadı Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karabağlar’ın görüntüsünün düzelmesi özlemindeyim. O görüntü İzmir’e hiç yakışmıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar;

Afeti engelleyemeyiz ama sonrasında oluşan yaraları sarabiliriz.

Depremin ardından yaraları sarmakla kalmadık kentsel dönüşüm çalışmalarını da hızlandırdık.

En çok yatırım yaptığımız illerden biri İzmir’dir. İzmir’e 3’ü devlet olmak üzere 4 üniversite kazandırdık. Adnan Menderes Havalimanı’nı baştan sona yeniledik. Şimdi hizmette.

Türkiye genelinde TOKİ tarafından 1 milyona yakın depreme dayanıklı konutun yapımını gerçekleştirdik.

Yerinde gerçekleşen deprem dönüşümü 75 bin metrekarelik alanda yürütülüyor. Yatırım değeri 800 milyon lira. Depremin üzerinden 91 saat geçtikten sonra sağ olarak ulaşılan Ayda bebeğimizin sevinciyle 84 milyon hep birlikte kucaklaştığımız yer burası. Bu alanı hem depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın hatıralarını yaşatacak, hem de deprem bilincinin hafızalarda sağlayacak bir yer olacak.

Depremin ardından sadece yaraları sarmakla kalmayıp İzmir’de kentsel dönüşüm çalışmalarımızı da hızlandırdık. Son 8 yıldır İzmir’de 20 bine yakın binadan 18 bine yakınının yıkımını gerçekleştirdik. Kentsel dönüşüm sürecini vatandaşlarımızın rızası alınarak mümkün olduğu kadar yerinde ve hızlı bir şekilde yürütmeyi hedefliyoruz.

‘O GÖRÜNTÜ İZMİR’E HİÇ YAKIŞMIYOR’

Üzmeyeyim, kırmayayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil yenilemekten yanayım. Tüm vatandaşlarıma yenilemeyi tercih ederim. Hem proje bazında hem de yenilemeyle çok daha farklı ve güçlü imkana sahip olacağımızı inanıyorum. Hiçbir hesap afette karşılaşabileceğimiz yıkımlardan, acılardan daha değerli olamaz. Çok geç olmadan her vatandaşımızın kurumlarla işbirliği içinde bu dönüşümü hızla tamamlayacağına inanıyorum. Karabağlar’ın görüntüsünün düzelmesi özlemindeyim. O görüntü İzmir’e hiç yakışmıyor.