Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Herkesi İlgilendiren Kritik Talimat

Hazırlanan istihdam paketi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kritik bir talimat verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan içinde kıdem tazminatı, part-time çalışma gibi tartışmalı düzenlemelerin bulunduğu geniş kapsamlı çalışma konusunda değerlendirmelerde bulundu ve bu konuların taraflara sorarak uzlaşarak getirilmesi gerektiğine ilişkin talimat verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İçinde kıdem tazminatı düzenlemesi, part-time çalışma gibi başlıkları barındıran istihdam paketi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan düzenleme için devreye girdi.AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı’nda (MYK) Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk istihdam paketiyle ilgili bilgi verdi. Bakan Selçuk düzenlemenin biran önce yasalaştırılması konusunda yardım isterken MYK’da kıdem tazminatı düzenlemesi, part-time çalışma gibi konularda tam uzlaşma sağlanamadığı yolunda görüşler dile getirildi.

UZLAŞMA YAPILMASI

Bu gelişmeler üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ne kadar acele?” diye sorduğu belirtildi. Bu konuda tam bir görüş birliği oluşmadığı için düzenlemenin bu bölümlerinin yeni yasama dönemine kalması benimsendi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu başlıklarda tarafların görüşü alınarak, bir kez daha uzlaşma aranması konusunda öneride bulunduğu gündeme geldi.

Yeni yasama dönemine kalan pakette, kıdem tazminatı fonu düzenlemesinin yanı sıra, part-time çalışmaya ilişkin de düzenleme bulunuyor. Part-time çalışmanın bazı sektörde uygulanmasının önü açılıyor. Ayrıca part-time çalışanlara sigorta yapılmasını sağlayacak bazı düzenlemelerin de pakette olacağı belirtiliyor.

Ayrıca bu düzenleme kapsamında 25 yaş altı ve 50 yaş üstü kişiler için şart aranmaksızın, ‘belirli süreli iş sözleşmesi’ yapılabilecek. İşverenler bu kişileri daha kolay istihdam edebilecek.

Bu iş sözleşmelerinin süresi, en fazla iki yıl uzatılabilecek. İki yılı aşan sözleşmeler belirsiz süreli sözleşme haline gelecek. Bu da işverenin sık sık eleman değiştirmesi anlamına gelebilecek. 50 yaş üstünde olan, emeklilik için prim şartını tamamlamış kişiler de benzer iş sözleşmesiyle bu koşullarda çalıştırılacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu