GündemManşetPolitika

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan faiz açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabulü sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmalarında enflasyonla mücadeleye değinen Erdoğan, “Kur istikrarı enflasyonla mücadelede önemli yer tutuyor, yüksek faize kesinlikle karşıyım. Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, bunu anlatmaya devam edeceğim. ” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan genç iş insanları heyetiyle buluşma gerçekleştirdi. Erdoğan açıklamalarında, ekonomideki güven ve istikrar sayesinde Türkiye’nin büyük faiz yükünden kurtulacağına inandığını söyledi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamanın satırbaşları:

2021 salgın sebebiyle tüm dünyayla birlikte sıkıntılı geçti. Bununla birlikte salgın döneminde güçlü sağlık altyapısının yanı sıra üretimin, araştırma geliştirmenin önemliliğini çok açık gördük.

İnovasyona, AR-GE’ye, ihracata önem veren firmalar süreci en az zararla atlattı. Her ne kadar bu salgın beraberinde çeşitli zorluklar getirse de iş dünyamızın önünde yeni fırsat pencereleri de açıyor.

İhracatta geçen seneyi 169.5 milyar gibi bir rakamla kapatmayı başardık. İhracatçı sayımız 87 bin 400’ü aştı. 2020 yılında kurulan şirket sayısı salgına rağmen %20 artarak 101 bin 318’e ulaştı.

“Dükkanlar, şirketler kapanıyor” diyor. Kapanan falan yok. Bunlar güçlü şirketler, ihracat yapıyorlar. Ama birileri de buralardan nemalanmak istiyor.

Yüksek faize kesinlikle karşıyım

Yılın son günlerinde İngiltere’yle imzaladığımız serbest ticaret anlaşması gümrük anlaşmasından sonra en önemli anlaşmamızdır. AB ile gümrük birliği anlaşmamızı güncelleme çalışmalarımız da sürüyor.

Tüketici güven endeksi ocakta %4 artarak 83.3’e yükseldi. Kur cephesi nispeten istikrar kazandı. Kasım ayından bu yana merkezi yönetim borç stokumuz yaklaşık 150 milyar lira azaldı.

Kur istikrarı enflasyonla mücadelede önemli bir yer tutuyor. Yüksek faize kesinlikle karşıyım.

Ben yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum. Biz eğer yatırımı güçlendirirsek işsizlik diyoruz, istihdamı güçlendirirsek, üretimi, ihracatı artırırsak dışarıdan imkanlar gelsin, cari açığı da azaltmış, hatta bitirmiş olalım.
Gelişmekte olan ülkelerde %10.7 bütçe açığı verildiği bu dönemde sağladığımız bu başarı takdire şayandır. Bütçeye gelen ilave yüklere rağmen mali disiplinden taviz vermemekte kararlıyız.
2021 yılı için bütçe açığını milli gelirin %3 buçuğu tutmayı hedefledik. Hizmetlerimizi artırırken vatandaşımızın bize emanet ettiği vergileri, en doğru şekilde ekonomik ve verimli kullanacağız.
Kamuda tasarrufları artırmanın önemli bir yolu dijital dönüşüme önem vermekten geçiyor. Vergi politikalarımızı adil, öngörülebilir, sade, yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı teşvik edecek bir temele oturtacağız.