Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni tedbirleri açıkladı! Şehirler arası seyahat yasağının biteceği tarih belli oldu mu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında koronavirüs salgınına ilişkin yeni tedbirleri ve normalleşme sürecine yönelik adımları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı'nda 23-24-25-26 Mayıs'ta 81 ilin tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Peki, Şehirler arası seyahat yasağının biteceği tarih belli oldu mu? Okullar ne zaman açılacak? Camiler ne zaman açılacak? İşte tüm soruların cevapları...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısı sonrasında koronavirüs salgınına ilişkin yeni tedbirleri ve normalleşme sürecine yönelik adımları açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı’nda 23-24-25-26 Mayıs’ta 81 ilin tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Peki, Şehirler arası seyahat yasağının biteceği tarih belli oldu mu? Okullar ne zaman açılacak? Camiler ne zaman açılacak? İşte tüm soruların cevapları…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına göre, 23, 24, 25, 26 Mayıs’ta 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 15 ilde geçerli seyahat kısıtlaması 15 gün daha uzatılacak. 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camiler ibadete açılacak. Bu yılki eğitim-öğretim yılı sona erecek, yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacak. Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecek. 60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılacak.

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sekizinci kez telekonferans yöntemiyle toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, şunları söyledi:

SALGINA GÖRE DÜZEN

Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı kapatıp, günlük hayatı durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, işyerinde, toplu taşımada, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre fiziki mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkıp kalabalığa karışmamak çok önemlidir.

HASTANELER AÇILIYOR

Hastanelerimizde tedavi gören vaka sayısı oldukça düşük düzeydedir. Hizmete açtığımız, açmak üzere olduğumuz hastaneler ile sağlık altyapımızı daha da güçlendiriyoruz. Başakşehir Hastanesi’ni Perşembe günü Japonya Başbakanı ile açıyoruz. Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak ismini belirledik. Çam’ın bizi Sakura’nın Japonya’yı temsil etmesini istedik. Yeşilköy ve Sancaktepe’deki hastaneler de tamamlanmak üzere. Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum hastanesi; 29 Mayıs’ta; Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum hastanesi ile Hadımköy Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş hastanelerimizi 31 Mayıs’ta hizmete açıyoruz. Son iki ayda elde ettiğimiz tecrübeler sayesinde tedbir, teşhis, tedavi konusunda ciddi birikime sahip olduk. Hasta/ölüm oranımızın düşüklüğü, vakaların yayılma hızını kontrol altına alma sistemimiz, yenilikçi tedavi yöntemlerimiz takdirle takip ediliyor.

ÖNLEM UYARISI

Salgının seyrinde olumsuz yönde gelişme olursa bazı tedbirleri çok daha sert şekilde yeniden uygulamak durumunda kalabiliriz. Vatandaşlarımızdan kendi sağlığı ve ekonomi çarkları dönmesi için belirlenen kurallara uyulmasını tekrar tekrar rica ediyorum. Tek bir ihmalin dahi ağır sonuçlar ortaya çıkartabildiği bu süreci kendimizin ve evlatlarımızın güvenli geleceği için hep birlikte sahiplenmeliyiz.

15 İLDE SEYAHAT YASAĞI DEVAM EDİYOR

Geçen hafta AVM, berber gibi işletmeler açıldı. Bir haftalık dönemde bazı illerimizdeki küçük sıkıntılar dışında genel olarak uygulamanın sorunsuz yürüdüğünü görüyoruz. Bir önceki hafta şehirlerarası giriş çıkış yasağını kaldırdığımız 7 ilimize, geçtiğimiz hafta 9 ilimizi ilave etmiştik. Halen 15 ilimizde Cumartesi gününden beri devam eden ve yarın (bugün) sona erecek olan sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum. Çay hasadı için Karadeniz’e gitmek isteyen vatandaşlarımız yarın (bugün) sokağa çıkma sınırlandırılmasının bitişiyle gidebilecekler. Tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor destek veriyoruz.

23-24-25-26 MAYIS SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgına yönelik yeni tedbirler ve normalleşme adımlarını şöyle sıraladı: Normalleşme takvimini gelişmelere göre sürdüreceğiz. Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandı. İşyerlerinin girişine çalışma saati ve aynı anda içeride bulunabilecek kapasite bilgisi afişi asılacak. Arife gününden bayramın son gününe kadar 23, 24, 25, 26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

SEYAHAT YASAĞI 15 GÜN DAHA UZATILDI

Bayramdan sonra bu tür sınırlamalara ihtiyacımız olmayacağına inanıyorum. Bayramın birinci günü olan 24 Mayıs’ta 14:00-20:00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkabilecek. Bu hafta Çarşamba ve Cuma gençlerle ilgili esnetme devam edecek. 15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.

MAHKUM İZİNLERİ UZATILDI

Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlatıyoruz. 60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır.

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartlara uygun camilerden başlayarak ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğlen ve ikindi vakitlerinde cemaatle namaz kılınacak, diğer vakitlerde bireysel ibadet uygulaması sürecektir. Cemaatle namazı kurallar içerisinde ifa edeceğiz.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı okulların eğitim-öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır. Bakanlığımızın yaz aylarındaki kurs ve benzeri faaliyetleri ise kendi takviminde devam edecektir. Üniversitelerle ilgili duyuruyu YÖK daha önce yapmıştır. Kreşler ve gündüz bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir.