Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi: Binlerce kişi istihdam edilecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Sulamaları İletim Tüneli Işık Görünme Töreni’nde önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, tarım arazilerinin sulamaya açılmasıyla 10 bin kişilik istihdam sağlanacağı ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’ye su sağlayan hattın iletim tüneli açılışında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda, KKTC’nin tamamına memba kalitesinde su sağlanacağını ve büyük arazilerin suyla kavuşup 10 bin kişilik istihdam yaratılacağı ifade edildi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Bir ada ülkesi olması ve kısıtlı doğal kaynakları nedeniyle KKTC son 30 yıldır giderek artan bir şekilde su sıkıntısı yaşıyor. Bu sorunun çözümü için Türkiye’den içme ve sulama amaçlı su götürülmesi her dönem gündeme gelmiş ancak bu proje gündeme gelmemiştir.

Modern içme suyu arıtma tesisi ile KKTC’nin tamamına menba suyu kalitesinde içme suyu temin ettik. Deniz geçişi isale hattında 8 Ocak 2020’de meydana gelen arızayı da en kısa sürede çözüme kavuşturduk. Böylece KKTC ile Türkiye arasındaki tarihi, kültürel, coğrafi bağlara bir yenisini daha eklemiş olduk.

Güzelyurt ovası sulama iletim yapıları daha önce yer altı sularıyla sulanan 18 bin 730 dekar araziye su iletilecektir. 97 bin 200 dekar arazi ilk kez sulama suyuyla buluşacaktır. Tarım arazilerinin sulamaya açılmasıyla yıllık 156 milyon gelir artışı ve 10 bin kişilik istihdam sağlanacaktır.