GündemManşet

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla karar yayımlandı: 1 Haziran sonrasında da devam edecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de önemli bir karar yayımlandı. KDV oranlarına ilişkin olarak yayımlanan karar Turizm sektörünü sevindirecek. Bugün yayımlanan karar ile beraber geçtiğimiz seneden bu yana devam eden ve gecelemelerde yüzde 1 olan KDV 1 Haziran sonrasında da devam edecek.

30 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete’de mal ve hizmetlere uygulanacak KDV oranıyla ilgili yapılan düzenleme yayımlandı. Yayımlanan karar ile beraber geceleme hizmetlerinde yüzde 1’lik KDV oranının süre sınırı olmaksızın 1 Haziran sonrasında da devam edeceği öğrenildi.

RESMİ GAZETE’DE KARAR ŞU İFADELER İLE YER ALDI

MAL VE HİZMETLERE UYGULANACAK KATMA DEĞER VERGİSİ ORANLARININ TESPİTİNE İLİŞKİN KARARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KARAR

MADDE 1- 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karara aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 9- (1) 30/6/2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ekli II sayılı listenin ‘B) DİĞER MAL VE HİZMETLER’ bölümünün 25 inci sırasında yer alan geceleme hizmetleri için 1 inci maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen vergi oranı uygulanır.”

MADDE 2- Bu Karar 1/6/2021 tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Karar hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı yürütür.