Politika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her  hırsızlığın kötü ama oy hırsızlığının, milli irade hırsızlığının tam bir felaket  olduğunu belirterek, “Milli irade hırsızlığında tüm milletin hakkını çalmış  olursunuz. Biz bu süreçte attığımız adımlarla milletimizin hakkını, hukukunu,  iradesini korumak için mücadele ettik, bu sebeple Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK)  seçimin yenilenmesi kararını isabetli buluyoruz.” dedi. 

Erdoğan, Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde AK Parti  İstanbul Mahalle Başkanları İftar Programındaki konuşmasında, katılanların  ramazanını tebrik ederek, tutulan oruçların, eda edilen ibadetlerin ve yapılan  hayırların kabul edilmesi temennisinde bulundu.

Katılanların, milletin ve tüm Müslümanların Kadir Gecesini ve Ramazan  Bayramını şimdiden tebrik ettiğini dile getiren Erdoğan, bu kutlu günlerin  dünyadaki tüm mazlum ve mağdurların, gariplerin Rabb’ın ihsanına nail olmasını  diledi.

Erdoğan, Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi İstanbul’da da parti  teşkilatlarının, iftarıyla, teravihiyle, sahuruyla ve gündüzüyle ramazanın her  anını milletin gönlünde yer edecek şekilde değerlendirdiğine inandığını  vurgulayarak, şatafatlı mekanlarda değil milletin gönül sofralarında, özellikle  de garip gurebanın evlerinde geçirilen her iftarı ramazanın en bereketli günü  olarak gördüğünü söyledi.

Çeyrek asırdır hep yanlarında olan ve destek veren İstanbul’a ve  millete borcun ancak bu şekilde ödenebileceğini vurgulayan Erdoğan, AK Parti’nin  bunca yıldır belediyelerde ve hükümette, iktidarda bulunmasının sırrının burada  gizli olduğunu kaydetti.

Erdoğan, milletin kalbinde doğduklarını ve orada büyüdüklerini,  milletle irtibatı hiç kesmedikleri gibi hep güçlü tuttukları için de bugünlere  kadar geldiklerini dile getirerek, “Siyasette başarı çıtasını milletimizle olan  muhabbetimizin hasbiliğine ve derinliğine güvenerek sürekli yukarıya çıkardık.  İlk girdiğimiz seçimde yüzde 34 ile Meclisin neredeyse üçte ikisini kazanmıştık.  Şimdi başarı çıtasını yüzde 50’ye çıkardık ve ancak oyumuz oranında temsil imkanı  buluyoruz.” diye konuştu.

Bundan şikayetçi olmadıklarını, ne halk oylamalarında ne  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ne de Türkiye genelini ifade eden sonuçlarda hayal  kırıklığına uğramadıklarını vurgulayan Erdoğan, buna rağmen bazı sıkıntıların  yaşandığını aktardı.

AK Parti teşkilatları olarak kendileri için de 2015 Haziran seçimleri  ile 31 Mart’taki İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin büyük dersler  mahiyetinde olduğunu belirten Erdoğan, “Bizim siyasetimizde milletle inatlaşmak,  millete rağmen iş görmek, millete rağmen yol yürümek diye bir anlayış kesinlikle  yoktur. Milletimizin gösterdiği istikamette sürekli kendimizi sorgulayarak,  sürekli kendimizi yenileyerek hizmet etmeye, inşa etmeye, üretmeye devam  edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Kadınların ve gençlerin siyasete dahil olması AK Parti  sayesindedir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletle siyaset yapmanın gücünü  1989 Beyoğlu Belediye Başkanlığı kampanyasından beri çok yakından bildiğini,  1994’te İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmasında adeta şu anda  olduğu gibi yekvücut olarak sahada yürütülen çalışmaların çok büyük payının  bulunduğunu söyledi.

AK Parti’yi erkeği, kadınıyla, genci, yaşlısıyla, tüm milletle beraber  kurduklarını ifade eden Erdoğan, Türkiye’de özellikle kadınların ve gençlerin  gerçek anlamda siyasete dahil olması, taban çalışmasından karar mekanizmalarına  kadar her alanda söz sahibi haline gelmesinin AK Parti sayesinde olduğunu  vurguladı.

Erdoğan, siyasetteki bu yüksek temsil oranının hayatın diğer  alanlarında da etkisini gösterdiğini, milletle kurdukları güçlü bağda mahalle  temsilciliği sisteminin önemli payının olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 10,5 milyon üyesiyle Türkiye’nin en yaygın tabanına sahip  partisi durumunda olduklarını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“İstanbul’da 2 milyon 300 bin üyeye sahibiz. İstanbul’da bu kadar  üyeye sahipsek sadece İstanbul’daki üyelerimizi ciddi manada çalıştıralım.  Üyelerimiz arazide bir çalışsın. Bir üye yanında iki oy daha getirsin mesele  bitti ama üyelerimizi çalıştıralım önce. ‘Üyeyim ama çalışmıyorum’ olmaz,  üyeliğin bir sorumluluğu var. Kadın kollarımızın 4,5 milyonu aşan, gençlik  kollarımızın 1,5 milyonu bulan üye sayıları Türkiye’deki diğer tüm siyasi  partilerin toplam üye sayısından bile fazladır. Genel Başkanı olarak  teşkilatlarımızın, özellikle de mahalle temsilcilerimizin çalışmalarına hep özel  önem verdim ve destekledim.”

İstanbul seçimleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şimdi İstanbul’da bir yenileme  seçimi olduğunu ifade ederek, YSK’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı  seçiminin 23 Haziran’da yenilenmesine karar verdiğini anımsattı.

Bu kararın verilmesinin gerisinde 31 Mart seçimlerinde yaşanan ve  hepsi de belgeleriyle ispatlanan kanunsuzluklar, organize usulsüzlükler,  özensizlikler, hırsızlıklar, yolsuzluklar olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle  konuştu:

“Her hırsızlık kötüdür ama oy hırsızlığı, milli irade hırsızlığı tam  bir felakettir. Çünkü bireysel hırsızlıkta bir kişinin malını çalarsınız, milli  irade hırsızlığında tüm milletin hakkını çalmış olursunuz. Biz bu süreçte  attığımız adımlarla milletimizin hakkını, hukukunu, iradesini korumak için  mücadele ettik, bu sebeple YSK’nin seçimin yenilenmesi kararını isabetli  buluyoruz. Seçim tarihine kadar geçecek yaklaşık artık 4 hafta var. Bu sürecin  gerekçelerini İstanbul halkına çok iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor. YSK’nin  gerekçeli kararında tüm bilgiler, belgeler, tartışmalar, değerlendirmeler yer  alıyor. Ana hatlarıyla baktığımızda YSK’nin iptal kararını iki temel sebebe  dayandırdığını görüyoruz. Birincisi memur olması gereken sandık kurulu  başkanlarından bir kısmının kanunun açık emrime rağmen özel sektör  çalışanlarından, emeklilerden veya ne iş yaptığı bilinmeyen kişilerden seçilmiş  olmasıdır. Bilindiği gibi YSK, seçimin yenilenmesi kararını ancak sonuca müessir  olacak neticeler doğuracak durumlar ortaya çıkması halinde alıyor. Yani haklı da  olsanız her itiraz seçimin yenilenmesi kararının verilmesini gerektirmiyor. “

İstanbul’un bazı ilçelerinde ve ülkedeki birçok yerde yapılan  itirazların önemli bölümünün haklı da olsa sonuca etki edecek rakamlar ortaya  çıkmadığı için reddedildiğini belirten Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı seçimlerinde ise her iki başlık altındaki oy rakamlarının sonunu  değiştirecek büyüklükte olduğunu kaydetti.

Erdoğan, İstanbul genelinde toplamda 212 binin üzerinde seçmeni olan  754 sandıkta sandık kurulu başkanlarının kanuna açıkça aykırılık teşkil eden  kişilerden atandığını anımsatarak, “İlçe seçim kurulları sandık kurulu başkanı  atamalarını niçin bu şekilde yaptıklarını YSK’ye izah edememişlerdir. Sizlerin de  yakından bildiği gibi sandık kurul başkanları sahip oldukları yetkiler ve fiilen  yürüttükleri işler sebebiyle oyların sayımı ve kayda geçirilmesi konusunda çok  büyük yetki sahibidir. Bu durumda kanuna aykırı sandık kurulu başkanı tarafından  yönetilen sandıklardaki 212 binden fazla oy şüpheli hale geldi demektir.” diye  konuştu.

‘Dişe dokunur, gerçekten vicdanları tatmin edici bir unsura rastlayamıyoruz’

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan, “Bu karara karşı çıkan Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin  gerekçelerine baktığınızda inanın bana dişe dokunur, gerçekten vicdanları tatmin  edici bir unsura rastlayamıyoruz.” dedi.

Burada konuşan Erdoğan, büyükşehir seçimlerinin yenilenmesi kararının  ikinci önemli sebebinin sandık sayım ve döküm cetvellerinde tespit edilen  sorunlar ve yolsuzluklar olduğunu belirterek, yapılan incelemelerde 18 sandıkta  sayım döküm cetvelinin hiç olmadığı, 90 sandıkta ise sayım döküm cetvelinde  sandık kurulunun imzasının bulunmadığının görüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzasız sayım döküm cetvelleri de yok hükmünde  kabul edildiği için toplamda 30 binin üzerinde seçmeni olan 108 sandıktaki  oyların şüpheli duruma düştüğünü anlatarak, “1963’te şüpheli olduğu için seçim  iptal edilmiştir. Şimdi aynı durum var, daha neyi düşünüyoruz? ‘Buna şaibe  karışmıştır.’ dedik. Nitekim öyle de oldu ve Yüksek Seçim Kurulu ne yaptı?  Yenilenmesine karar verdi. Böylece karşımıza bir tarafta 212 bin, diğer tarafta  30 bin şüpheli oy çıkıyor.” diye konuştu.

AK Parti adayı ile CHP adayı arasındaki farkın, seçim gecesi 28  binlerden başlayarak, yapılan itirazlarla azala azala 13 binli rakamlara  geldiğini kaydeden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sandık kurulu başkanları ile ilgili 212 bin, sandık sayım döküm  cetvelleri ile ilgili 30 bin şüpheli oy 13 binden büyük olduğuna göre bu seçim  elbette yenilenecekti. Üstelik daha bunların yanında hukuki olarak hakkı olmadığı  halde oy kullandığı tespit edilen 706 kişinin durumu ve diğer bazı sorunlar da  var. Bu karara karşı çıkan Yüksek Seçim Kurulu üyelerinin gerekçelerine  baktığınızda inanın bana dişe dokunur, gerçekten vicdanları tatmin edici bir  unsura rastlayamıyoruz. Buna karşılık kamuoyunda CHP tarafının tezleriyle bize  karşı bir kampanya yürütülüyor. İstiyorlar ki tespit edilen bunca yolsuzluğa,  bunca kanunsuzluğa, bunca usulsüzlüğe, bunca hırsızlığa ses çıkarmayalım, göz  yumalım. İstiyorlar ki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını hukuken de  fiilen de seçimi kazanıp kazanmadığı belli olmayan bir adaya teslim edelim. Hiç  kimse kusura bakmasın. Akif ne diyor? ‘Kesilir belki fakat, çekmeye gelmez  boynum.’ Biz böyle bir davanın mensuplarıyız. ‘Hakkımızı sonuna kadar  arayacağız.’ dedik, aradık ve şimdi sandık tekrar önümüzde.”

‘Geçmiş seçimlerde ne olduğunu bilemeyiz’

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimin  yenilenmesi kararına değinirken, şunları kaydetti:

“Biz ne kimsenin hakkına göz koyar, el uzatırız ne de kendi  hakkımızın özellikle de milletimizin hakkının gasbına rıza gösteririz. Geçmiş  seçimlerde ne olduğunu bilemeyiz. Ancak 23 Haziran’dan başlayarak bundan sonraki  seçimlerde bir daha benzer sıkıntıların yaşanmaması için hem siyasi partiler hem  de seçim kurulları çok daha dikkatli olacak. Biz hayatımız boyunca hep milli  iradenin üstünlüğünü savunduk. Tüm seçimlerde ‘Sandık namustur.’ diyerek  milletimizin tercihlerinin en doğru şekilde tezahür etmesi için çalıştık.  Demokrasiye inanan herkesin de böyle yapması gerektiğine inanıyoruz. Bu  gerçekleri her yerde milletimize anlatacak, CHP tarafının ve onun borazanlığını  yapanların zehirli dilinin sandığı kirletmesine izin vermeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en etkili siyasetin yüz yüze yapılan ve  doğrudan gönüllere dokunulan siyaset olduğunu vurgulayarak, “Şu anda ana kademe  burada. Kadın kollarımız burada. Gençlik kollarımız burada. İnanıyorum ki siz yüz  yüze bunu yapacaksınız. Artık şurada 4 hafta kaldı. Durmak yok, yola devam.  Birebir görüşmeye var mıyız? Birebir görüşerek bu meseleleri halkımıza anlatmaya  var mıyız? Sizlerden mahallenizdeki her bir binaya, her bir haneye mutlaka  girmenizi, ülkemiz ve İstanbul için yaptıklarımızı, seçimin ne için yenilendiğini  23 Haziran’da ne için AK Parti’ye oy vermeleri gerektiğini bizzat atlatmanızı  rica ediyorum.” diye konuştu.

“Artık Yaslıada idamla anılmayacak”

Bu gün buraya Yassıada’dan geldiğini dile getiren Erdoğan, “Yani  Yaslıada. Ne oldu orada? Orada Adnan Menderes ve 2 arkadaşı biliyorsunuz idam  edildi. Şimdi biz o Yaslıada’yı, Demokrasi ve Özgürlükler Adası yapıyoruz.” dedi.

Erdoğan, inşaatın yarıdan fazlasının bittiğini, büyük ihtimalle aralık  ayında açılışını yapacaklarını anlatarak, şunları aktardı:

“Burada uluslararası toplantıları yapacağız. Burada ulusal toplantı  yapacağız. Artık Yaslıada idamla anılmayacak. Demokrasi ve özgürlüklerle  anılacak. Orada bir Başbakan’ın ve 2 bakanın idam edildiğini de gelenlerin  hepsine müzede ve oradaki yapacağımız yayınlarla anlatacağız ki bu CHP  zihniyetinin ne olduğunu anlasınlar. Çünkü bir Başbakan’ın idamının arkasında CHP  zihniyeti var. ‘Bizi buraya gönderen irade böyle istediği için bu idamı yaptık.’  diyenler işte onlara diyorum ki 23 Haziran’da gereken dersi sandıklarda verelim.  Onun için çok çalışacağız.”

“Şahsımın 40 yılı aşan siyasi tecrübesiyle 31 Mart seçimlerinde  yaşadıklarımız bize şu gerçeği bir kez daha gösterdi. Seçimi kazanmak için önce  parti olarak bizim kendi aramızda birlik, beraberlik, dayanışma içinde olmamız  şarttır.” diyen Erdoğan, saygıyı, sevgiyi evvela kendi içlerinde tesis etmeden  millete söyleyecekleri hiçbir sözün kıymetinin olmadığını dile getirdi.

“Bugün ülkemizin önünde gerçekten önemli sınamalar var”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, şöyle  devam etti:

“AK Parti olarak biz kendi içimizde sağlam durduğumuzda, topyekün  milletimizi de ortak değerlerimizin etrafında buluşturabiliyoruz. Onu  buluşturduğumuzda zaten her şey biter. Vesayete karşı yürüttüğümüz mücadelelere,  Gezi olaylarında, 17-25 emniyet, yargı darbe girişiminde, çukur eylemlerinde,  terör örgütlerinin saldırılarında ve 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünde buna şahit  olduk. Dik durduk ve bunları gönderdik. Bugün ülkemizin önünde gerçekten çok  önemli sınamalar var: Ülkemize terör örgütleriyle, ihanet çeteleriyle, envai  çeşit tuzakla, tehditle diz çöktüremeyenler şimdi aynı oyunu ekonomi üzerinde  oynuyorlar. Milli güvenliğimizle ilgili attığımız adımları bahane ederek ülkemiz  ekonomisini yaptırım tehditleriyle yıpratmaya çalışıyorlar. Doğu Akdeniz’de  tamamen ekonomik çıkarlara dayalı bir mücadeleyi güvenlik sorununa ve diplomatik  krize dönüştürmek için zemin hazırlıyorlar. Esasen önümüze çıkartılan siyasi ve  ekonomik sıkıntıların katbekat fazlası bize bu tuzakları kuranların başında var.  Kendi durumlarını gizlemek için dünyayı kaosa ve hatta gerekirse kana bulamaya  hazır bu çevrelere aradıkları fırsatı inşallah vermeyeceğiz.”

Sorunların hepsinin de üzerinden gelecek güce ve kararlılığa sahip  olduklarını vurgulayan Erdoğan, “En büyük hesap sahibi unutmayın Allah’tır. Biz  çalışacağız, çabalayacağız. Elimizden geleni yapacağız gerisini Rabb’imize  bırakacağız. Bir kez daha altını çizerek ifade etmek istiyorum. İçinden  geçtiğimiz şu kritik dönemde üzerine en çok titrememiz gereken husus, millet  olarak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi sağlam tutabilmemizdir. Bunun  için de İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri gibi tartışmaların asıl  mecrasından çıkartarak, milletimizin birliğine, beraberliğine yönelik sabotaj  araçları haline dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda en büyük görevin teşkilata ve mahalle  temsilcilerine düştüğünü ifade ederek, “Hem büyükşehir seçimleri hem de ülkemizin  karşı karşıya bulunduğu sıkıntılar konusunda milletimizi doğru şekilde  bilgilendirip desteklerini alırsak, meseleyi büyük ölçüde halletmiş oluruz. Ben  sizlere güveniyorum. Sizlere dağıtılan broşürler bunların her yere ulaşması  lazım. Ben bu duygularla bir kez daha Ramazan-ı Şerifinizi, Kadir Gecenizi ve  bayramınızı tebrik ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar diyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  konuşmasının ardından mahalle başkanları ilçelerine göre kürsüye çağrılarak  Cumhurbaşkanı Erdoğanla hatıra fotoğrafı çektirdi.

İftar programına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AK Parti  Genel Başkan Yardımcıları Mahir Ünal, Fatma Betül Sayan Kaya ile Erkan Kandemir  de katıldı.

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nin girişinde ve içinde çeşitli  yerlere Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı  Erdoğan ile AK Parti İstabul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın  dev fotoğrafları asıldı.

İftar yemeğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sofrada en başarılı mahalle  başkanları eşlik etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı