Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği uzatılıyor!

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında salgın döneminde sağlanan desteklerden bahseden Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin 1 ay daha uzatıldığını duyurdu.

Bugün corona virüsü konusunda görüşmek için Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantı ardından önemli açıklamalarda bulunuldu. Salgın döneminde esnaf, sanatkâr, çiftçi, sanayi, ihracatçıya verilen desteklerden bahseden Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını duyurdu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Sosyal koruma kalkanı adı altında hanelere 6 milyar liranın üzerinde nakti yardım yaptık. Bunun yanında kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği, işsizlik ödeneğinde 18 milyar liraya yakın kaynağını milletimizin hizmetine sunduk.

Kası çalışma ödeneğini bir ay daha uzatıyoruz. Nakdi ücret desteği ve iş fesih sınırlaması 1 ay daha devam edecektir.

Sürekli kişisel gelişim temalı bir proje çağrısına çıkıyoruz. STK’ları hedef alan 35 milyon lira bütçeli bu çağrılar iletişim, spor, kültür ve sanat faaliyetlerine kadar 8 ayrı başlıkta toplanmıştır.

Son dönemde koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri de komşumuz Irak. Irak’ta yaşayan Türkmenler başta olmak üzere Iraklı kardeşlerimize yardım paketini yarın yola çıkarıyoruz.

Böylece Türkiye bu tavrıyla bir kez daha komşu, dost ve kardeşlerinin yanında olduğunu göstermiş olacaktır. Sadece bizim salgınla mücadeleyi başarıya ulaştırmamız yetmiyor. Yakın çevremizden başlayarak güçlü sosyal, ekonomik, ticari ilişkilerimizin olduğu ülkelerin de aynı başarıyı yakalaması gerekiyor.

İlgili Makaleler