Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! 18 bin düzensiz göçmen sınırı geçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'in Türkiye'nin sınırı geçen göçmenleri engellememe kararının ardından öğrenilen son dakika bilgisine göre 18 bin düzensiz göçmen sınırı geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalara göre "Bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız" ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe’de önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan sınır kapılarının açılması ile ilgili 18 bin düzensiz göçmenin sınırı geçtiğinin bilgisini de verdi.

Erdoğan, şu şekilde konuştu:
“Bölgede etkinlik gösteren güçlerle diyaloğu sürdürmeye özel ehemmiyet verdik. Ne kadar bize verilen sözlerin çoğu tutulmamış olsa da bu yolu açık tutmak için özel gayret gösterdik. İdlib meselesi ise diğer kazanımları elimizden almak için özellikle kurgulanan, kışkırtılan bir konu olarak önümüze geldi.

1,5 MİLYON SINIRDA
Bölgede yaşayan ve diğer yerlerden kaçarak gelen 4 milyon insan rejimin kanlı saldırıları sebebiyle sınırlarımıza doğru şu anda harekete geçmiştir. Bunların 1,5 milyonu şu anda sınırımızdadır. Biz bütün bunlara yönelik bir güvenli bölge oluşturalım ve iskan edelim diye çalışmalar yürütüyoruz.

“KAPILAR KAPANMAYACAK”
Ne dedik aylar önce? ‘Eğer bu böyle giderse biz kapıları açmak zorunda kalacağız.’ Rahatsız oldular. İnanmadılar bizim bu söylediğimize. Biz de dün ne yaptık? Kapıları açtık. Şimdi bu sabah itibarıyla yaklaşık 18 bin oldu kapıları zorlayıp geçenler. Ama bugün herhalde 25 bin-30 bini bulabilir. Bu kapıları bundan sonraki süreçte de kapatmayacağız.”