DepremlerGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan acı haberi duyurdu: Can kaybı sayısı 912’ye çıktı!

Türkiye güne yasa boğan deprem haberiyle uyandı. Kahramanmaraş merkezli depremin büyüklüğü 7.7 olarak revize edildi. Deprem 10 ilde binaların yıkımına neden oldu. Şiddetli depremle ilgili acı haberler geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depremin ardından acı haberi duyurdu. Depremde şuana kadar 10 ilde 912 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde;

Bu gece saat 04.17’de son bir asırda yaşadığımız 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldık.

Geniş bir alanda hissedildi. Derinliği 7 km olarak belirlenen depremde K.Maraş’ın ynaı sıra Hatay, G. Antep, Kilis, Osmaniye, Diyabakır, Adana, Ş.Urfa illerimizde yıkıma yol açtı. Deprem merkezine yakın illerde küçük hasarlar olmasına rağmen asıl yıkımın buralarda olduğu anlaşılıyor.

Devletimiz, deprem anından itibaren tüm kurumlarıyla harekete geçmiştir, valiliklerimiz kendi illerindeki tüm imkanları seferber etmiştir.

912 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5385 vatandaşımız yaralandı. Enkaz altından 2470 kişi kurtarıldı.

Ulaşımın ve iletişim sağlıklı yürütülebilmesi hayati önem taşıyor. İletişim araçlarının sadece zorunlu durumlarda kullanılması gerekiyor. Yardım için bölgeye gidecek kişi ve kuruluşlar AFAD ile koordineli çalışmalıdır. Bölgeye gönderilen yardımlar kargaşaya yol açmaktadır. Ülke ve millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde bu günleri de geride bırakacağız. Gün 85 milyon tek bilek olma günüdür.