Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğa'dan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım ortak canlı yayın açıklaması

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Recep Tayyip Erdoğan, Aysa’da İşbirliği Konferası Zirvesi’ne katılmak üzere Tacikistan’a yapacağı ziyaret öncesi havalimanında açıklamalarda bulundu

ERDOĞAN’DAN YILDIRIM – İMAMOĞLU CANLI YAYINI AÇIKLAMASI

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar akşamı gerçekleştirilecek olan Ekrem İmamoğlu- Binali Yıldırım ortak yayını için ilk kez konuştu. Erdoğan “Arkadaşlarımız ön hazırlıklarını gayet iyi yaptı. Tüm Türkiye’nin bu tartışmayı izleme imkanı olacak. Son bir haftaya çok ciddi ışık verecek diye inanıyorum” dedi.

ERDOĞAN GÜNDEME İLİŞKİN KRİTİK YORUMLARDA BULUNDU

İŞTE O AÇIKLAMALAR

Günümüzde dünyanın hiçbir bölgesi diğer kesimlerden yaşanan gelişmelerden ayrı değildir. Dış politikada çok taraflılık önem kazanmıştır. İşbirliği ve birlikte çalışma kültürünün geliştirilmesi, bölgesel refahın artırılması bakımından önemlidir.

Bu sürecin Asya’da barış ve istikrar için ciddi bir potansiyel taşıdığına inanıyorum. Konferans kurulduğundan bu yana kurumsallaşmış ve temsil kabiliyeti artmıştır. Ülkemizle birlikte 27 ülke bir araya geliyor. Türkiye konferansın 2010-2014 yılları arasında dönem başkanlığını yürütmüştür. Üye ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi temel önceliklerimizden biri olacaktır. Zirve kapsamında bazı ülkelerin devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapacağız. Alınacak kararların hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“Güvenli ve Daha Müreffeh Bir AİGK Bölgesi İçin Ortak Vizyon” temasıyla bugün ve yarın yapılacak zirvede askeri-siyasi, ekonomik, insani ve çevresel konular ile yeni sınama ve tehditler başlıklarında sürdürülen konferans faaliyetleri ele alınacak, ileriye yönelik hedefler tespit edilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tacikistan’da zirve katılımcısı ülke liderleriyle ikili görüşmeler de gerçekleştirecek.

“REJİM SALDIRIYA DEVAM EDERSE KARŞILIK VERİLECEK”

İdlib’e eğer bizim hakikaten yaklaşımımız olmamış olsaydı şu andaki durum çok daha farklı gelişir ve 3 milyona yakın insanın yaşamış olduğu İdlib’den çok ciddi bir göç dalgası ülkemize doğru gelebilirdi. Fakat bizim ağırlıklı olarak Rusya ile yapmış olduğumuz müzakereler, değerlendirmeler gerek Soçi müzakeresi süreci gerek Astana’yla ilgili süreçler, ikili yaptığımız sayın Putin’le görüşmelerimiz buradaki sıkıntıları minimize etti.

Son olarak bir de karara varıldı ve bu kararla birlikte adeta bir yani silahların sustuğu bir an oldu ama ardından yine bazı arzu edilmeyen gelişmeler oldu. Tabii sürecin üzerinde bütün ekiplerimiz duruyor. Bütün gözlem, gözetleme bütün bu kulelerden bölgeleri bizler takibe aldık, takip ediyoruz. Yaralılarımız oldu, şehidimiz de oldu. Ama bunun bedelini, faturasını çok ağır ödettik.

Ancak rejim burada eğer bizim bu gözlem kulelerine bazı saldırılar vesaireler bunları devam ettirecek olursa, bu yanlışa hala inatla devam edecek olursa bizim burada sessiz kalmamız mümkün olmaz. Gereğini de yaparız, çünkü biz burada barışın egemen olmasını istiyoruz.

Ölümlerin durmasını istiyoruz. Varil, fosfor bombaları ile bu bölgeye saldırıların devam edilmesi hiçbir zaman affedilemez, buna sessiz kalamayız. Biz bu bölgede artık halkın sesine kulak veriyoruz. Bizim Suriye’de yaşayan kardeşlerimiz ‘Türkiye gelsin’ diyor. Adana Mutabakatı’nı bir kenara koyamayız. Bu mutabakat çerçevesinde terör örgütlerine karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı