Genel

Cumhurbaşkanı Aliyev: Türkiye taraf değil!

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın “Türkiye, Azerbaycan’a askeri yardım yapıyor” iddialarını yalanladı. Aliyev: Bu konudaki haberler hiçbir şekilde doğrulanmıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları hiçbir şekilde çatışmalarda yer almıyor” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye’nin Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan Dağlık Karabağ’daki çatışmaya müdahil olmadığını söyledi. Aliyev, Türk F-16 savaş uçağının Ermenistan’a ait Su-25 uçağını vurduğuna dair iddiaları da yalanladı.

Rus devlet kanalı Rossiya-24’e konuşan Aliyev, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgal ettiğini ve 27 Eylül’de Azerbaycan’ın yerleşim birimlerine saldırdığını söyledi. Ermenistan’ın saldırılarında Azerbaycanlı asker ve sivillerin öldürüldüğüne dikkati çeken Aliyev, “Saldırgan ülkeye kendi halkımızı ve topraklarımızı korumak için gerekli yanıtı vermek zorunda kaldık.” dedi.

Çatışmaların sürdüğünü işaret eden Aliyev, Azerbaycan ordusunun bazı yerleşim birimlerini işgalden kurtardığını ve farklı yönlerdeki stratejik öneme sahip tepeleri ele geçirdiğini aktardı.

“TÜRKİYE, ÇATIŞMALARDA YER ALMIYOR”

Türkiye’nin Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalarda bir rolü olmadığının altını çizen Aliyev, “Türkiye’nin rolü bölgedeki durumu stabilize etmeye yöneliktir. Türkiye, kardeş ülkemiz ve müttefikimizdir. Çatışmaların başladığı anda, Türkiye, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) ve diğer yöneticiler seviyesinde Azerbaycan’a ve uluslararası hukuka yönelik destek verdi. Çünkü, Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal ederek kaba bir şekilde uluslararası hukuku ihlal ediyor.” diye konuştu.

“TÜRKİYE, AZERBAYCAN’A MORAL VERİYOR”

“Türkiye, Ermenistan’la çatışmada taraf değil, Azerbaycan’a sadece moral destek sağlıyor.” diyen Aliyev, Türk yönetimi ve halkına bundan dolayı minnettar olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin çatışmalarda yer almadığını vurgulayan Aliyev, şunları kaydetti: “Türkiye’nin çatışmalarda taraf olmasıyla ilgili Ermenistan tarafından yapılan söylentiler provokasyon içeriyor. Bunlar yalan haberdir. Türkiye’nin çatışmalarda yer aldığına dair herhangi bir kanıt yok ve buna ihtiyaç duyulmuyor. Azerbaycan ordusu, topraklarını ve halkını savunmak için yeteri şekilde hazırlıklıdır.”

“TÜRK F-16 ÇATIŞMALARDA YER ALMIYOR”

Türk F-16 savaş uçağının Ermenistan’a ait Su-25 uçağını vurduğuna dair iddiaları da kesin bir dille yalanlayan Aliyev, “Bu konudaki haberler hiçbir şekilde doğrulanmıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine ait F-16 uçakları hiçbir şekilde çatışmalarda yer almıyor.” ifadelerini kullandı.
Aliyev, bunun Ermenistan tarafından yapılan “provokasyon” olduğunu vurgulayarak, “Ermenistan’ın hedefi, bu tür yalan haberleri yaparak, onurla kendi görevini yerine getiren Azerbaycan ordusunu aşağılamak ve çatışmaların çoğaldığına ve üçüncü ülkelerin meseleye dahil olduğuna dair izlenim oluşturmaktır. Ermenistan, bunu kendi provokasyonunu doğrulamak için yapıyor.” dedi.

“SURİYE’DEN AZERBAYCAN’A GELEN SAVAŞÇI YOK”

Ermenistan’ın Suriye’den Azerbaycan’a savaşçı getirildiğine dair iddiaları da yalanlayan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Bu yine sahte haberdir. Suriye’den gelen savaşçı yok. Buna dair herhangi bir kanıt yok. Bu, internet üzerinden ve farklı medya kuruluşları tarafından yayılan Ermenistan propagandasıdır.” diye konuştu. Aliyev, Azerbaycan ordusunun hazırlıklı olduğuna ve topraklarını kendi başına savunabileceklerini vurguladı.

“ERMENİSTAN, MÜZAKERE SÜRECİNİ SÜREKLİ BOZUYOR”

Aliyev, Azerbaycan’ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çerçevesinde Dağlık Karabağ meselesiyle ilgili yürütülen müzakere sürecinde yapıcı bir siyaset izlediğini söyledi.

Tarafların sadece Azerbaycan ve Ermenistan olduğuna dikkati çeken Aliyev, “Ermenistan, üçüncü tarafı müzakere sürecine dahil etme çabasıyla bilinçli olarak bu süreci bozuyor ve kabul edilmez taleplerde bulunuyor.” diye konuştu.

Ermenistan’ın Lübnan’dan gelen Ermenileri işgal edilen topraklar içerisinde bulunan Şuşa’ya konuşlandırdığını belirten Aliyev, “Bu, savaş suçudur ve Cenevre sözleşmelerini ihlal ediyor.” ifadelerini kullandı.