İzmir Haberleri

Coşkulu 9 Eylül programı belli oldu!

İzmir, 9 Eylül’ü coşku dolu bir programla kutlamaya hazırlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer “Evlerinize ve iş yerlerinize bayraklarınızı asın" dedi.

Türk ordusunun 1922’de İzmir’i Yunan işgalinden kurtardığı gün olan 9 Eylül, tüm coşkusuyla kutlanacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi şehrin kurtuluşunun 98. yıldönümü için pandemi önlemleri altında yapacakları kutlamaların programını yayımladı.

BASMAN KARAKOLU’NDAN BAŞLAYACAK

“9 Eylül Kuruluş ve Kurtuluşun Günü” adlı program 09.00’da Basmane Karakolu’nun önünden 98. Yıl Zafer Yürüyüşü’yle başlayacak. Kortejin son durağı KültürPark Lozan Kapısı olacak. Sosyal mesafe kurallarına uygun olarak planlanan yürüyüşte 350 metrelik Türk Bayrağı taşınacak. Saat 10.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreni ile devam edecek programda Türk Yıldızları ve Solo Türk selamlama uçuşu yapacak. 11.15’te de İzmir Valiliğinin önünde bayrak töreni düzenlenecek.

NOSTALJİK TRAMVAY YOLA ÇIKIYOR

Saat 13.00’te Konak Atatürk Meydanı’nda, Atatürk Meydanı tabela-anıtı açılacak. Hemen ardından saat 13.30’da Kemeraltı İkinci Beyler Sokağı’nda Geleneksel Efe-Zeybek buluşması yapılacak. Saat 15.00’te de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1900’lü yıllarda şehre hizmet eden tramvaylardan esinlenerek projelendirdiği Nostaljik Tramvay Alsancak Nostaljik Tramvay Durağı’nda tanıtılacak.

BAĞIMSIZLIK, ÖZGÜRLÜK VE BARIŞ TEMALI DUVAR RESMİ

Saat 16.00’da İkiçeşmelik’de 98. yıl onuruna Eşrefpaşa Caddesi üzerinde bulunan Görgülüoğlu İşhanı’nın 920 Sokağa bakan duvarına Bağımsızlık, Özgürlük ve Barış temalı bir duvar resminin çalışmalarına başlanacak. Çalışmanın 10 gün sürmesi planlanıyor.

“9 EYLÜL KAHRAMANLARI” PANELİ İZMİR SANAT’TA

18.00’de İzmir Sanat’ta “9 Eylül Kahramanları” paneli var. Moderatörlüğünü 9 Eylül Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Mehmetefendioğlu’nun yapacağı panelde, 9 Eylül 1922’yi 9 Eylül kahramanlarının akrabaları atlatacak.

Yine 18.00’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ana binasının zemin katında “Basında 9 Eylül” adlı açık hava sergisi açılacak.

KONSERLERE QR KODLU GİRİLECEK

Saat 20.00’de Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu’nda pandemi önlemleri altında Kabile Dans Gösterisi yapılacak. Gösterinin hemen ardından 21.00’de Zeynep Türköz – Tolga Çandar konseri yapılacak. Konser ücretsiz olacak. Ancak konseri izlemek isteyenlerin http://kultursanat.izmir.bel.tr adresinden QR kodlarını almaları gerekecek. Müzikseverler konsere QR kodlarını göstererek girebilecek.

20.30’da yine pandemi koşulları altında Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na kadar simgesel olarak bayrak taşınacak. Yine 20.30’da Kültürpark Uzun Havuz’da “Arşiv Filmleri Eşliğinde Kent Mekanını Hatırlamak” filmi gösterilecek. Filmin ardından bir de panel düzenlenecek.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK HOLOGRAM GÖSTERİSİ GÜNDOĞDU MEYDANI’NDA

21.00’de Gündoğdu Meydanı’nda ışık gösterisi, 22.00’de hologram gösterisi yapılacak. Türkiye’nin en büyük hologram gösterisi, 1922’nin bağımsızlık ruhunu eş zamanlı olarak Gündoğdu Meydanı, Karşıyaka ve Karantina’ya taşıyacak. Gösteride yurdun geri alınışı su perdesi üzerinde canlandırılacak. 300 metrekarelik yüzeyde yapılacak hologram sunumu, 500 ton deniz suyunun devinmesini sağlayacak. Üç boyutlu modelleme tekniğiyle 10 metrelik Atatürk görseli oluşturulacak.

TORBALI’DA ANADOLU ATEŞİ HEYECANI

Yine 21.00’de Torbalı’da eski Sağlık Meslek Lisesi alanında Nebil Özgertürk’ün sunumuyla Anadolu Ateşi gösteri düzenleyecek. Pandemi önlemleri altında yapılacak gösteri ücretsiz.

Gün boyu sürecek etkinliklerin ardından program Gündoğdu Meydanı’ndaki hologram gösterisiyle son bulacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer İzmirlileri 9 Eylül’ü coşkuyla kutlamaya çağırdı. Soyer “Evlerimizde, iş yerlerimizde ve sokaklarda İzmir’in kurtuluşunu kutlayacağız. Nerede olursanız olsun coşkumuza katılın. Evlerinize ve iş yerlerinize bayraklarınızı asın” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu