Genel

Coronavirüsten ölenlerin sayısı SARS’ı geçti! Coronavirüste son durum

Çin'de ortaya çıkan, çok sayıda kişinin ölümüne neden olan coronavirüs, 2002 yılında görülen SARS salgınındaki ölü sayısını geçti.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Coronvirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 2002 yılında görülen SARS salgınındaki ölü sayısını geçti. Coronavirüs hastalığında can kaybı 900’ü geçti.

SARS salgınında 8 bin vakada 800 can kaybı görülmüştü. Yeni coronavirüs hastalığında ise vaka sayısı 40 binin üzerinde.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, yaklaşık 30 ülke ve bölgeye yayıldı. Çin dışında, coronavirüs hastalığına yakalananların sayısı 330’u geçti.

coronavirüs

İngiltere, İspanya ve Fransa’da yeni vakalar ortaya çıktı. İngiltere ve İspanya’daki hastaların virüsü Fransa’da hasta bir kişiyle temasla aldığı belirtiliyor. İspanya’daki hastanın İngiltere vatandaşı olduğu ifade edildi.

coronavirüs

Fransa Alplerinde bir kayak merkezinde tatil yapan bir grup İngiliz’de coronavirüs hastalığına rastlandı. Yetkililer, bu kişilerle aynı yerde konaklayan herkese ulaşmak için harekete geçti.

Fransa, vatandaşlarına zorunlu olmadıkça Çin’e seyahat etmeyin uyarısında da bulundu.

coronavirüs

GEMİDE CORONAVİRÜS KARANTİNASI KALKTI

Hong Kong’dan ise sevindirici haber geldi. Çarşamba gününden beri Hong Kong Limanı’nda demirli büyük yolcu gemisine uygulanan karantina kaldırıldı. Gemi, geçen ayki yolcuları arasında yer alan sekiz Çinli’de coronavirüs görülmesi nedeniyle karantinaya alınmıştı.

Japonya’daki gemide ise yeni vakalar ortaya çıktı.

OKULLAR 1 MART’TA AÇILACAK

Yeni yılı ay takvimine göre kutlayan Çin’de coronavirüs salgını nedeniyle yeni yıl tatili uzatılmıştı. Uzatılmış tatilin de sonuna gelindi. Salgın bölgesindeki okullar 1 Mart’ta açılacak.

Milyonlarca Çinli’nin işbaşı yapması bekleniyor. Ancak yetkililer, iş yerlerinden 10 gün daha işbaşı yapılmamasını istedi. Beyaz yakalılar evlerinden çalışacak.

CORONAVİRÜS YARASADAN MI BULAŞTI?

Yarasa çorbası yüzünden insanlara hastalık olarak bulaştığı düşünülen virüs için Çin mutfağında yarasa çorbasının yer almadığını belirten Başkonsolos, “Hatırlatmak isterim ki, sosyal medyada bu salgına yol açtığı iddia edilen yarasa çorbasını içen Çinli kadının çektiği o video, aslında 2016 yılında Güney Pasifik’te çekilmiş bir videodur. Yarasa, Çin mutfağında ve sofralarında kesinlikle yer almıyor” dedi ve ekledi:“Virüs tespit edildikten sonra, virüs teşhisi için testler geliştirildi ve büyük oranda üretilmeye başlandı. Bunun üzerine, sağlık kurumları hızlı ve başarılı bir şekilde bu virüsten etkilenmiş hastaları teşhis edebilecek konuma geldi. SARS ile mücadele deneyiminden istifade edilerek, ilgili mevcut ilaçlar ile tedavi yöntemi belirlendi. Şu ana kadar beşinci versiyonu olarak geliştirilen bu tedavi yöntemi içinde, durumu kritik ve ağır olan hastalar, durumu ağır olan hastalar ve durumu ağır olmayan hastalara farklı tedavi yöntemleri uygulanıyor. Wuhan’da 10 gün içerisinde toplam 2500 yataklı 2 özel hastane yapıldı ve akabinde hizmete girdi. 2 gün içerisinde 10 bin yataklı, 11 tane kabin hastaneye dönüştürüldü. Ayrıca 11 milyon nüfuslu Wuhan Şehri’nde tecrit uygulanıyor. Çin’deki diğer eyaletlerde de I. derece acil durum ilan edilerek, Wuhan’ı ziyaret etmiş olan herkes tek tek araştırılıyor, onların Wuhan sonrasında temasta bulundukları tüm kişiler tespit ediliyor ve birçok farklı tedbir alınıyor” açıklamasını yaptı.

Konuyla ilgili diğer haberler için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz..

https://www.kamuilanlari.com/cinin-istanbul-baskonsolosu-cui-acikladi-coronavirus-vaka-sayisi-azaliyor-18620/

Çin’deki corona virüs (korona) nedeniyle ölenlerin sayısı arttı!

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı