Ekonomi

Corona virüsü o sektörü vurdu! Binlerce kişi işsiz kalacak

Dünya çapında 10 milyondan fazla insanın enfekte olmasına ve 500 binden fazla kişinin ölmesine neden olan corona virüsü salgını en çok o sektörü vurdu. Havacılık sektörünün dev ismi Airbus tarafından yapılan açıklama ile binlerce kişinin işsiz kalacağı öğrenildi.

Tüm dünyada pek çok işsiz kalmasına neden olan corona virüsü havacılık sektöründe derin yaralar açtı. Pek çok ülkede yurt içi ve yurt dışı uçuşlarının durdurulması uçak üreticilerini de soktu. Dünyanın en büyük uçak üreticilerinden biri olarak bilinen Airbus corona virüsü öncesi döneme dönmenin 2023’ü ve muhtemelen 2025’i bulacağı bu nedenle de tedbir olarak işten çıkarmaların gerçekleştireceğini açıkladı.

Şimdiye kadarki en büyük kriz

Şirket CEO’su Guillaume Faury salgının şirketlerine verdiği zararla ilgili olarak, “Airbus, havacılık endüstrinin şimdiye kadar yaşadığı en büyük krizle karşı karşıya bulunuyor. Şu ana kadar aldığımız önlemler, küresel salgının ilk şokunun üstesinden gelmemizi sağladı. Şimdi de şirketin faaliyetlerini devam ettirebilmeyi ve krizden sağlıklı, küresel bir havacılık lideri olarak çıkabilmeyi sağlamalıyız” açıklamasını yaptı.

Hangi ülkelerde işten çıkarmalar yapılacak?

Toplamda 15 bin kişinin işine son verecek olan şirket işten çıkarmaları şu ülkelerde gerçekleştirecek:
Fransa 5 bin
Almanya 5 bin 100
İngiltere bin 700
İspanya 900
Diğer tesislerden bin 300
İşten çıkarmalarda öncelik gönüllü ayrılmak isteyenler ile erken emeklilik isteyenlere verilecek. Şirket tarafından yapılan açıklamada işten çıkarmaların belirtilen rakamların üzerinde olabileceği belirtildi.

İlgili Makaleler