Ekonomi

Corona virüsü nedeniyle ertelenmişti: 27 Temmuz’a kadar ödenmesi gerekiyor!

Çin’den dünyaya yayılan corona virüsü salgınından Türkiye’de pek çok işletme etkilendi. Bu nedenle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin olduğu sektörlerde faaliyette bulunan mükellefler için mücbir sebep hali ilan edildi. Bu kapsamda bazı vergi yükümlülükleri ertelendi. Ancak mükelleflerin, ertelenen vergi ödevlerini 27 Temmuz Pazartesi gün sonuna kadar sağlaması gerekiyor.

Milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olan corona virüsü Türkiye’de pek çok işletmenin ekonomik olarak olumsuz etkilenmesine neden oldu. Vatandaşların ve işletmelerin ekonomik olarak zor günler geçirmemesi için ülkemizde ekonomik istikrar paketi açıklandı.

Nisan-Mayıs- Haziran

Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından corona virüsünden ve salgın sürecinde uygulanan tedbirlerden etkilenen işletmeler için yeni uygulamaya geçildi. İşletmelerin ekonomik olarak zorlanmaması için mükelleflerin Vergi Usul Kanunu kapsamındaki mücbir sebep hükümlerinden faydalandırılması sağlandı.

Ancak ertelenen vergi yükümlülükleri ile ilgili gelişme yaşandı. Mükelleflerin nisan, mayıs ve hazirana ilişkin muhtasar (muhtasar ve prim hizmet beyannamesi dahil) ve KDV beyannamelerini 27 Temmuz Pazartesi gününe kadar yerine getirmeleri gerektiği öğrenildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu