Sağlık

Corona virüsü mü grip mi? Öksürüğünüzden anlayın!

Kış mevsimlerinin gelmesi ile beraber hem grip hem de corona virüsü vakaları artmaya başladı. Bu nedenle vatandaşların bu iki hastalığı birbirinden nasıl ayırt edeceklerini merak ediyorlar. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Düger, corona virüsü vakalarında görülen öksürük hakkında bilgilendirmede bulundu. İşte o açıklama…

Türkiye’de Aralık ayı ile beraber corona virüsü vakalarında artışlar devam ediyor. Bu dönemde hastalanan vatandaşlar corona virüsü mü yoksa grip mi olduklarını merak ediyorlar. İki hastalığı birbirinden ayırt etmenin yollarını merak edenler için Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Düger önemli açıklamalarda bulundu. Düger konuya ilişkin açıklamasında, “Eğer üst solunum yollarından kaynaklı bir öksürüğümüz varsa ve bu kuru, balgamsız başlıyorsa, beraberinde boğaz ağrısı, bazen de burun akıntısı eşlik ediyorsa ilk aklımıza gelecek olan bu dönemde Kovid-19 enfeksiyonudur.” İfadelerini kullandı.

Kuru ve balgamsız başlıyor

Kovid-19 öksürüğünün diğer üst solunum yolu öksürüklerinden nasıl ayırt edildiğini aktaran Düger, üst solunum yollarından kaynaklı öksürüğün kuru ve balgamsız başlaması, beraberinde boğaz ağrısının ve zaman zaman da burun akıntısının eşlik etmesi halinde akla ilk olarak Kovid-19 enfeksiyonunun gelmesi gerektiğini söyledi.

Genç nüfusta çok kaygılanmamak gerektiğini söyleyen Düger, “Kaygı düzeyini artıran şey ise bu öksürüğün ateşle beraber seyretmesi ve kendisini birkaç gün ile sınırlamadan ilerlemesi durumudur. Hastanın genel durumumu bozuyor, göğüs ağrısı ve nefes darlığı eşlik ediyor ya da sonradan eklendiyse hasta vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. “ açıklamasında bulundu.

Yataktan kalkar kalmaz başlayan öksürük bunlara işaret

Düger, “Öksürükle birlikte balgam, kan tükürme, göğüs ağrısı, nefes darlığı, ses kısıklığı, kusma, baş dönmesi olması farklı hastalıklara işaret edebilir. Örneğin, sabah yataktan kalkmayla birlikte başlayan öksürük, sigara, kronik akciğer hastalığı, sinüzit, soğuk alerjisi, bronşektazi ve tüberküloza bağlı olabilir.” Dedi.

Pozisyon değişikliğinde öksürük

Pozisyon değişikliği ile oluşan öksürükler ile ilgilide konuşan Düger, “Öksürük, eğer pozisyon değişikliğiyle başlıyorsa diyafragma hernisi, dediğimiz diyafragma felcine bağlı, kalp yetmezliğine ya da göğsün orta yerindeki mediyasten hastalığına bağlı olabilir. Nöbetler halinde gelen öksürük astım, boğmaca ve akciğer ödemine işaret edebilir. Şiddetli öksürük, komplikasyonlara yol açarak tehlikeli olabilir. Bakterilerin akciğer içine yayılmasına neden olur. Hastanın istirahat etmesini ve uyumasını da engeller. Zayıflama, kusma ve göğüs ağrısına neden olabilir.”

Düger açıklamalarında öksürüğün baş dönmesi ve göz kararmasına neden olabileceği ifadelerini de sözlerine ekledi.