GündemManşet

Corona virüsü kısıtlamaları ne zaman kalkacak? 2021 normalleşme ne zaman başlayacak!

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle 2020 yılında bir çok kısıtlama uygulanmıştı. 2021’de de devam eden kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulunmuş, kısıtlamaların Mart başı itibarıyla kademeli olarak kaldırılacağını duyurmuştu. İşte 2021 kısıtlama kararları ile ilgili son gelişmeler…

Corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Hafta sonu tüm gün olarak uygulanan kısıtlamanın ne zaman kaldırılacağı ise merak ediliyor. Bahar ayları yaklaşırken vatandaşların kısıtlamaların kaldırılmasına dair umutları arttı. Konuya ilişkin açıklamalar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapıldı.

Mart ayı başından itibaren kaldırılacak

Son Kabine Toplantısı ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İllerdeki duruma göre yasakların kaldırılmasının hızlanacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Türkiye, bu küresel salgın krizini gerçekten başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakarlık yaparak, bu musibeti tehdit olmaktan çıkartabilecek bir yerde duruyoruz.” Dedi.

4 gruba ayrılacak

Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre kısıtlamaların kaldırılacağını söyleyen Erdoğan şöyle dedi:
Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre ‘düşük’, ‘orta’, ‘yüksek’ ve ‘çok yüksek riskli’ olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz.

Yüz yüze eğitim

Milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitim görmesine ilişkin de bilgilendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun kar yağışı sebebiyle bazı illerde yüz yüze eğitime geçiş ertelenmiş olsa da belirlenen kriterlere ve takvime göre bu sürecin devam edeceğini söyledi.

Türkiye’de 15 Şubat tarihinde köy okulları yüz yüze eğitime başladı. 1 Mart tarihinde ise liseye giriş sınavına hazırlanan 8. Sınıf öğrencileri ile üniversite sınavına hazırlanan 12. Sınıf öğrencileri yüz yüze eğitime başlayacaklar.