Sağlık

Corona virüsü geçiren kadınlar dikkat! Çocuk doğurursanız…

Türkiye’de corona virüsü vaka sayısı günlük bin 500’ün üzerine çıktı. Vaka sayısındaki artış endişeleri de arttırsa da, Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan corona virüsü geçiren kadınlar için önemli bir açıklamada bulundu. Prof. Dr. Ceyhan açıklamalarında, "Covid-19 geçirmiş ve antikor geliştirmiş kadınlar eğer çocuk doğururlarsa anne sütlerine o antikor geçiyor." İfadelerini kullandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüsü ile ilgili araştırmalar yapılmaya devam ediliyor. Milyonlarca insanın enfekte olmasına neden olmuş corona virüsü hakkında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önemli değerlendirmelerde bulundu. Corona virüsü geçirmiş kadınların, çocuk doğurursa bebeklerine hastalıktan koruyucu antikorların geçeceğini belirten Ceyhan açıklamasında, “Anne sütü Covid-19 geçirmese bile bir bebek için diğer hastalıklardan koruyan antikorlar gibi birçok koruyucu özellik içerir” ifadelerini kullandı.

Bebek 4-12 ay arasında korunabilir

Anne sütündeki antikorların bebeği 4 ile 12 ay arasında koruyabileceğini vurgulayan Prof.Dr. Ceyhan, “Bu bebeği bir süre korur. Bu süre hastalıktan hastalığa değişir. Genellikle bu 4 ay ile 12 ay arasında sürebilir. Bazı hastalıklarda daha kısa, bazı hastalıklara karşı daha uzun olmak üzere devam eder. Bebekte kızamık, suçiçeği, hepatit gibi birçok hastalığın ilk 6 ayda çok daha nadir görülmesinin nedeni de budur. Anne sütündeki antikor çalışması yeni bir çalışmadır; ancak annenin Covid-19 geçirmiş olması şartıyla. Yani Covid-19 geçirmemiş bir annenin sütüyle bebeğine Covid-19’a karşı koruyucu antikor geçirmesi söz konusu da değildir” açıklamasını yaptı.

Anne sütü salgını önlemez

Ancak anne sütünün salgına karşı koruyucu bir özelliği bulunmadığını dile getiren Prof. Dr. Ceyhan, anne sütü alınan süre boyunca antikor alındığını belirtti. Ceyhan konuya ilişkin açıklamasında, “Kanında antikor bulunduran anne oranı örneğin; bizde genel toplumu düşünürseniz yüzde 1 ile 2 civarındadır. En yüksek yerde yüzde 7 civarında bulunuyor. Dolayısıyla bir salgını önleyecek özelliği yok. Ayrıca bu bir süre bebeği korur. Diyelim ki çocuğu 6 ay korudu, 6’ncı aydan sonra koruyucu özelliği kalmayacaktır. Onun için anne karnından da geçen antikorlar var. Diyelim ki anne Covid-19 geçirdi, sadece anne sütüyle değil çocuğu rahminde taşırken de zaten bebeğe antikor veriyor. Bir süre sonra o da azalıyor. Anne sütü aldığı sürece oradan da antikor alıyor. Anne sütünden aldığı antikor, anne karnındayken geçirilen enfeksiyonun oluşturduğu antikor kadar yüksek düzeyde olmuyor. Özellikle 3-4 günlükteki anne sütü, son derece kıymetlidir. Genel anlamda koruyuculuk içeren birçok bağışıklık maddesi barındırıyor.”dedi.

İlgili Makaleler