Genel

Corona virüsü aşısında 12-17 yaş grubu için öncelikli olanlar belirlendi!

Türkiye’de corona virüsü aşısı belirli yaş grupları için uygulanmaya başlandı. Çocuklara ise corona virüsü aşısının uygulanmayacağı bildirilmişti. Ancak bu konuda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölgesi Avrupa Bağışıklama Teknik Uzman Grubu Üyesi Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Nur Baran Aksakal önemli açıklamalarda bulundu.

Aksakal tarafından yapılan açıklamada, corona virüsü aşı üreticileri tarafından 12-17 yaş grubu için başlatılan faz 3 çalışmalarına ilişkin verilerin şubat sonunda açıklanacağı bildirildi. Bu yaş grubunda ise öncelikli olanların kronik hastalığı olanlarda olduğu belirtildi.

Türkiye’de sağlık çalışanlarına Çin’den getirilen aşıların uygulanmasından sonra belirli yaş grubu için de aşılar uygulanmaya başlanmıştı. Aşılar belirli yaş grubunda olanlar için de uygulanmaya başlandı. Çocukların aşılanması konusunda ise Prof. Dr. Nur Baran Aksakal, önemli açıklamalarda bulundu.

Şubat sonunda veriler ortaya çıkacak

Aksakal açıklamalarında, “Pek çok aşı üreticisi Biontech aşısı için de yine Sinovac aşısı için de diğer aşılar için de özellikle 12 ile 17 yaş grubu yani şimdiye kadar faz 3 çalışmaları tamamlanmamış grup için çalışmalar başlattı. Bunlarda faz 3 çalışmaları devam ediyor ve yakın zamanda sonuçlanacaklar. Bu yaş grubu için sanıyorum şubat sonunda bizim elimizde bir takım veriler olacak ve o zaman biz 12-17 yaş grubuna da uygulamaya başlayacağız. Diğer yaş gruplarında elde ettiğimiz etkinliği ve güvenliği bu yaş grubunda da görürsek 12-17 yaş grubunda da önermeye başlayacağız” ifadelerini kullandı.

12 yaş altı kronik hastalığı olan çocuklar için de çalışmalar yapılacak

Aksakal aşıda öncelikli olanlarını da belirttiği açıklamasında, “12-17 yaş grubunda aşının miktarına bağlı olarak elimizdeki aşıyı öncelikle bu yaş grubunda olup kronik hastalığı olanlar ve risk grubunda olanlara uygulama yoluna gideceğiz. Ama 12 yaş altı için şu anda başlatılmış bir çalışma henüz yok veya sonucu yayınlanmış hiçbir çalışma yok. Hatta ülkeler arasında da gidiş gelişlerde PCR isteklerinde 12 yaş ve altı için böyle bir zorunluluk yok. O nedenle bir süre daha 12 yaş altına aşı uygulanmayacak gibi duruyor. Ama tabii gelişmelerle 12 yaş altındaki kronik hastalığı olan çocuklar için de çalışmalar yapılacak ve sonuçlarına göre bizde uygulamaya başlayacağız” dedi.

Mutant virüse ilişkin de bilgilendirmelerde bulunan Aksakal, mutant virüsün tüm bulaşları yüzde 40-70 arttırdığı söyledi.