GündemManşet

Corona virüsü aşısı olanlara “aşı kartı” veriliyor: Seyahatlerde de kullanılacak!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ile 55 yaş ve üzerine aşı sırasının geldiğini açıkladı. Öte yandan ikinci doz aşı olanlara e-Nabız sistemi üzerinden aşı kartı verildiği öğrenildi. Aşı kartını alanların belgeyi pasaport olarak seyahatlerde de kullanılabileceği açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün itibariyle aşılama programında yeni bir safhaya geçiyoruz. Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi. Sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşı programımız tedarik koşullarına bağlı olarak kararlılıkla sürecek.” İfadelerini kullandı. Öte yandan İki doz aşı uygulananlara e-Nabız sistemi üzerinden kişiye özel aşı kartı verildiği öğrenildi. Aşı kartlarının aynı zamanda seyahatlerde de kullanılabileceği ifade edildi.

Hangi seri numaralı aşı olduğu görülebilir

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Garibe Adıgüzel aşı kartlarına ilişkin açıklamasında, “Yapılan her aşının kişiye özel bir barkodu var. Hangi tarihte hangi seri numaralı aşı olduğunu görebilir, İngilizcesi ve Türkçesi de var e-nabızdan alabilirler” ifade edildi.