Gündem

Çok Önemli Açıklama Yapıldı ! 7,6 Şiddetinde Deprem Bekleniyor

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er beklenen depremler hakkında önemli açılkamalarda bulundu. Engin Er açıklamalarında bugün itibariyle Silivri açıklarında sismik boşluk olarak adlandırılan yerde oluşabilecek bir depremin büyüklüğünün 7,6 şiddetinde olacağını vurguladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er Marmara’da beklenen deprem hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Engin Er açıklamalarında bugün itibari ile Silivri açıklarında sismik boşluk olarak adlandırılan yerde oluşabilecek bir depremin büyüklüğünün 7,6 civarında olduğunu vurguladı. Açıklamalarında 7,6 şiddetinde deprem beklendiğini vurgulayan Engin Er bu şiddette bir depremi Marmara bölgesinin çevresindeki illerin hissetmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu belirtti.

Er, Marmara Denizi Silivri yakınlarındaki 7’nin üzerindeki depremle birlikte oluşacak tsunaminin tüm Marmara kıyılarına zarar verebileceğini kaydetti.

Konu ile ilgili olarak Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er Bursa’nın İnegöl ilçesinde oda üyeleriyle bir araya gelerek Türkiye’de doğa olaylarının olduğunu, ama bunları engelleyecek planların olmadığını belirtti.

“YAPILMASI GEREKEN ÇALIŞMALAR VAR”

Engin Er’in bu konu hakkındaki açıklamaları şöyle oldu:

“Yerin altından, doğadan gelen tehlikeler var. Ülkemizin her yerinde bir doğal afeti yaşamadığımız neredeyse gün hafta yok. Bursa’da da sel felaketi yaşandı. Türkiye’de de doğal olaylar oluyor. Bunları engelleyecek maalesef planlar vardır diyemeyiz. 1999 yılı her ne kadar depremsellik anlamında bir milat olarak adlandırılmış olsa da o zamandan bu zamana halen birçok açığımız ve eksiğimiz var. Bu olayların yaşanmaması için hükümet bazında, iller bazında, belediyeler bazında yapılması gereken çalışmalar var.

Bütün bunların hepsini bir arada değerlendirdiğimiz zaman doğal olayları, bir şimşek, bir yıldırım gibi karşılayabiliriz. Tedbir almadığımız sürece maalesef hem can hem de mal kaybına neden olan olayları yaşamaya devam ederiz. Türkiye’de 1900 yılı depremlerin aletsel olarak kaydedildiği bir yıldır. O zamandan bu zamana her yıl bin vatandaşımızı depremler neticesinde kaybediyoruz. Doğal afet anlamında en büyüğünü yaşamadık. 1766 depreminde İstanbul diye adlandırılsa da İtalya da dahi hissedilen depremdir. Ekonomiye ve insanların can kaybına sebep olmuş bir depremdir”

“7,6 ŞİDDETİNDE DEPREM BEKLENİYOR”

“Bugün itibariyle Silivri açıklarında sismik boşluk olarak adlandırılan yerde oluşabilecek bir depremin büyüklüğü 7.6 civarındadır. 7.6 şiddetinde bir deprem beklenmektedir. Bu şiddette bir depremi Marmara bölgesinin çevresindeki illerin hissetmesi kuvvetle muhtemeldir.

Dolayısıyla 7.6 şiddetindeki bir deprem de İtalya ve Avusturya’dan hissedilebilecek bir depremdir. Bu deprem Bursa’yı da etkiler. Bu depremin oluşturduğu fay hattı kuzey kolu olarak adlandırılan fay hattı. Bunun orta kolu olan fay hattı Gemlik’ten başlayıp İznik’e, Karacabey’e, Mudanya’ya paralel kesip, Karacabey’e devam eden bir fay hattıdır. Burada oluşacak depremde Bursa etkilenir, İstanbul ise az etkilenir. 1855 yılı Bursa için küçük kıyamet olarak adlandırılan deprem vardır.

Bu deprem hattı da Mustafakemalpaşa’dan başlayıp Bursa merkezinde Ulucamii’nin kubbelerinin, surlarının yıkılmasına, bir katlı en sağlam Osmangazi türbesinin yıkılmasına sebep olacak bir depremdir. Bursa bu depremi yaşayacaktır. Ege bölgesinde her ay ortalama 6 şiddetinde depremler yaşanıyor”

İlgili Makaleler