Kamu

Çocuklu ev hanımlarına 600 TL verilecek! Kimlik numaranızla PTT’den paranızı alın!

Çocuklu ev hanımlarına devlet rafından bir kerelik destek ödemesi yapılacak. Devlet birçok konuda destek ödemelerine devam ederken bu desteklerden birinin ise doğum desteği olduğu açıklandı. Doğum desteğinde ise çocuk sayısına göre ödeme miktarının şekli değişiyor. Doğum desteğine başvuran annelere ilk çocuk için 300 TL olmakla birlikte devlet ikinci çocuk için 400 TL ödeme veriyor. Ayrıca üç çocuğu olan ihtiyaç sahibi devletten 600 TL ödeme almaktadır. Peki kimler doğum yardımı alabilir?

KİMLER DOĞUM YARDIMI ALABİLİR?

Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı adı altında bir destek sağlanmaktadır. Anne veya babanın veya her ikisinin de Türk vatandaşı olması veya mavi kart sahibi olması gerekmektedir.

Doğum yardımı 15 Mayıs 2015 tarihinden sonraki doğumlar için verilmektedir. Bu tarihten önce doğan çocuklar doğum yardımı alamazlar. Ancak, 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar da ödenen miktara göre çocukların sırasının belirlenmesinde, yani hangi çocukların doğuştan çocuk olduğu dikkate alınır.

DOĞUM YARDIMI NASIL ALABİLİRİM?

Doğumdan sonra, “Doğum Yardımı Başvurusu”nu doldurup imzaladıktan sonra çocuk Kimlik Paylaşım Sistemine (KPS) kaydolunurç Daha sonrasında iadeli taahhütlü posta veya kurye ile obstetrik başvurusu yapılır.

Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığına yapılır. Kamu kurum ve kuruluşu çalışanları, statüsü ne olursa olsun (hizmet alım işleriyle uğraşanlar dahil) bağlı oldukları kuruma başvururlar.