Gündem

Çocuklar ve kısa boylular ile ilgili dikkat çeken koronavirüs araştırması!

Çalışmayı yürüten ekipte yer alan Profesör Dimitris Drikakis koronavirüs salgınında çocuklar ve kısa bpylular için dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Yapılan araştırma sonucu koronavirüs salgınında çocuklar ve kısa boyluların risk altında olabileceği bildirildi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılması durumunda virüs ile ilgili araştırmalar son hız devam etmekte. Alınan bilgilere göre koronavirüs salgınında çocuklar ve kısa boylular risk altında.

BİLGİSAYAR SİMÜLASYONLARINDAN FAYDALANDI

Sonuçları “Physics of Fluids” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde Amerikan Fizik Enstitüsü’nde görevli bilim insanları bilgisayar simülasyonlarından faydalandı.

NEM VE SICAKLIĞI HESABA KATTILAR

Öksürmenin tükürük damlacıklarının havada nasıl hareket etmesine yol açtığı, saçılma şekilleri, tükürük ile hava moleküllerinin etkileşimleri, nem ve sıcaklığın etkileri hesaba katılarak incelendi.

Araştırmada, tükürük damlacıklarının, saatte 4 kilometre hızla esen hafif bir rüzgar olması halinde 5 saniyede 5 metreden uzağa gidebildiği gözlendi.

RİSK ALTINDALAR

Çalışmayı yürüten ekipte yer alan Profesör Dimitris Drikakis, damlacıkların güzergahı yakınındalarsa çocuklar ve kısa boylu yetişkinlerin daha yüksek risk altında olabileceklerini söyledi.

Drikakis, “Saatte 4 ila 15 kilometre hızla esen rüzgarda, tükürük damlacıklarının, rüzgar yönünde azalan yoğunlukta ve büyüklükte 6 metre uzaklığa kadar gidebildiği bulgusunu elde ettik. Bulgularımız, çevresel koşullara bağlı olarak 2 metre sosyal mesafenin yeterli olmayabileceğine işaret ediyor.” ifadesini kullandı.