Ekonomi

Çocuğu olanlara aylık 35 TL şartlı sağlık yardımı parası veriliyor!

Corona virüsü salgını nedeniyle vatandaşlara çeşitli ekonomik destekler sağlandı. Ancak olağan dışı dönemler haricinde de devletin vatandaşlara desteği devam ediyor. Bu kapsamda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 0-6 yaş arası çocuğu olanlara aylık 35 TL şartlı sağlık yardımı parası (ŞSY) veriyor. Peki, ŞSY’den yararlanmanın şartları nelerdir?

Türkiye’de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çeşitli projeler ile dar gelirli vatandaşlara destek sağlıyor. Bu kapsamda yoksul ailelere çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrollerine götürmeleri şartı ile para yardımları yapılıyor. Ödemeden 0-6 yaş arası çocuğu olanlar faydalanabiliyor. Ayrıca Bakanlık tarafından gebe kadınlara (en fazla 9 ay) ve lohusa kadınlara (en fazla 2 ay) aylık 35 TL ve hastanede doğum gerçekleştiren kadınlara bir kereye mahsus olmak üzere 75 TL tutarında nakdi yardım yapılıyor. Ancak şartılı sağlık yardımından faydalanmak için belirli şartları sağlıyor olmak gerekli.

ŞSY’den faydalanmanın şartları nelerdir?

ŞSY’den faydalanabilmek için hanede sosyal güvenceli birey bulunmaması, düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi ve hanenin muhtaç olduğuna Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından kanaat getirilmiş olması gerekiyor.

ŞSY’na nasıl başvurulur?

Şartlı sağlık yardımı almak isteyen vatandaşlar en yakın İl/İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına kimliğiyle başvuruda bulunabilirler. Başvurusu onaylanan vatandaşlara ödemeler, PTT aracılığı ile doğrudan anneler adına açılan hesaplara yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu