EkonomiKamu

Çocuğu olan ve elektrik faturası ödeyenler dikkat: Hesabınıza 650 TL ödeme yapılacak!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Türkiye Aile Destek Programına 2 yeni ödemenin eklendiğini duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık Türkiye Aile Destek Programı 2023 Mart ayı ödemelerinin başladığını duyururken ödemelerle ilgili önemli açıklamalarda bulunarak vatandaşları bilgilendirdi.

850 TL İLE 1250 TL ARASI ÖDEME YAPILACAK

Bakan Yanık, “Programın başlangıcı olan 2022 Temmuz’dan 2023 Mart dönemine kadar sağladığımız destek tutarı 26,1 milyar TL’yi aştı” diye konuşurken “Hali hazırda Çocuk Desteği kapsamında 2,5 milyon hane olmak üzere Türkiye Aile Destek Programı’ndan toplam 3,4 milyon hanemiz faydalanıyor” sözleri ile devam etti.

Hanelerin gelirlerine göre aylık 850 TL – 1.250 TL tutarlarında ödeme gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Yanık “İhtiyaç sahibi hanelerimize yönelik hayata geçirdiğimiz desteğimizle ihtiyaç sahibi hanelerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz.

Bu kapsamda İhtiyaç sahibi hanelerimize yönelik hayata geçirdiğimiz Türkiye Aile Destek Programı’nda bu ay 3,4 milyar TL aile desteği ve 1 milyar TL çocuk desteği olmak üzere toplam 4,4 milyar TL ödeme yapacağız. Bu süreçte destek verdiğimiz çocuk sayımız ise 6 milyona ulaştı” ifadelerini kullandı.

İKİ YENİ DESTEK

Türkiye Aile Destek Programı’ndan daha fazla vatandaşın yararlanabilmesi için çerçevesini genişlettiklerini bu doğrultuda Çocuk Destek Bileşeni ve Elektrik Tüketim Desteğini eklediklerini kaydeden Bakan Yanık şunları söyledi:

“Desteğimizden yararlanan hanelerimize çocuklarının masraflarını karşılayabilmeleri için aylık ödemeler yapıyoruz. Çocuk Destek Bileşeni kapsamında hanelerimize aylık 350 TL-650 TL tutarlarında ilave destek sağlıyoruz. Buna ek olarak hanelerimize 260 TL’ye kadar da Elektrik Tüketim Desteği sağlıyoruz.”