Gündem

Çipli kimlik yetecek: Bakanlık açıklama yaptı!

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Norveç vatandaşlarının pasaportlarını uzatamamaları nedeniyle geçici süreliğine Türkiye’ye çipli kimlikleri ile seyahat edebilecekler. Son olarak ülkeler arası seyahatte Türkiye ve Sırbistan vatandaşlarının bu ülkelere kimlikle geçebileceği öğrenilmişti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Norveç vatandaşlarına geçici süreliğine Türkiye’ye çipli kimlik ile seyahat hakkı tanınacak.

Bu kapsamda yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

SC-18, 17 Haziran 2022, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Norveç Vatandaşlarının Ülkemize Seyahati Hakkındaki Soruya Cevabı

Norveç Dışişleri Bakanı’nın ülkemizi ziyareti sırasında herhangi bir anlaşma imzalanmamıştır.

Dünyada yaşanan çip krizi yüzünden Norveç vatandaşlarının pasaportlarını uzatamamaları nedeniyle ve turizm sektörümüzün talebi üzerine Norveçlilerin bu yıl turizm sezonunda ülkemize gelebilmeleri için geçici olarak bir düzenlemeye gidilecektir.

Bu geçici düzenleme çerçevesinde Norveç vatandaşlarına 6,5 aylık, yani geçici bir süre için, Türkiye’ye şahsi bilgilerin bulunduğu çipli kimlikle seyahat hakkı tanınacaktır.
Bu süre sonunda Norveç vatandaşları, Türkiye’ye yine sadece pasaportla seyahat edebileceklerdir.