Kamu

Çipli kimlik kartınızı sakın kaybetmeyin: Bu ödemeyi yapmanız gerekiyor!

Türkiye’de vatandaşlar çipli kimlik kartı kullanıyor. Ancak kimi zaman kartları kaybedebiliyorlar. Peki, çipli kimlik kartınızı kaybetmenin cezası nedir? Yeni çipli kimlik kartı nasıl çıkarılır? Eski kimlik kartı nasıl çipli kimlik kartı ile değiştirilir?

2020 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan duyuru ile çili kimlik kartlarına geçildiği bildirilmişti. Milyonlarca vatandaş eski tip kimlik kartı yerine içerisinde birçok bilginin yer aldığı çipli kimlik kartlarını kullanmaya başladı. Ancak çipli kimlik kartını kaybedenlerin 2021 yılında Nüfus Cüzdanı Kayıp Ücreti (30 TL) , T.C. Kimlik Kayıp Ücreti (60 TL) ödemesi gerekiyor.

Çipli kimlik kartınızı almak için başvurular nasıl yapılır?

T.C.K.K, Pasaport ve Sürücü Belgesi başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

15 yaşını doldurmuş kişiler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK), pasaport ve sürücü belgesi başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine,

anlaşmalı yerlere yatırılması gerekmektedir.

Anlaşmalı bankalar

Çipli kimlik kartınızı almak için anlaşmalı bankalar:

AKBANK T.A.Ş.
DENİZBANK A.Ş.
QNB FİNANSBANK A.Ş.
T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.
TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.
TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.
YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

Çipli kimlik kartınızı almak için randevu alın

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü T.C. Kimlik Kartı Başvuru Randevusu almak için tıklyınız. 

 

Eski kimlik kartı olanlar KKTC’ye gidemeyecekler

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, “30 Haziran 2021 tarihi itibariyle KKTC’ye gidecek Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemleri sonlandırılacaktır. Yeni tip kimlik kartı ile çıkılması zorunludur.” İfadeleri kullanıldı.