Gündem

Çinli uzmanlardan flaş açıklama! Koronavirüsün 3 yeni belirtisi ortaya çıktı

Çinli uzmanlar koronavirüsün 3 yeni belirtisinin ortaya çıktığını açıkladı. Uzmanlar vakaların yüzde 48,5'inin solunum yolu semptomlarının yanı sıra sindirim sorunlarından da şikayetçi olduğunu söyledi.

Çinli uzmanlar, koronavirüsün 3 yeni belirtiğinin ortaya çıktığını açıkladı. Uzmanlar, koronavirüsün ishal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen yeni semptomlarının olduğunu söyledi.

Çin’deki 3 hastanede 204 enfekte kişi üzerinde yapılan incelemenin bulguları, “American Journal of Gastroenterology” adlı dergide yayımlandı.

Uzmanlar, vakaların yüzde 48,5’inin solunum yolundaki semptomlarla eş zamanlı yaşanan sindirim sistemi sorunlarından şikayetçi olduğunu bildirdi. İshal, iştahsızlık ve bulantı gibi sindirim sistemini etkileyen belirtiler olduğu açıklandı.

YALNIZCA SOLUNUM YOLU SIKINTISI OLANLAR HIZLI İYİLEŞİYOR

Sadece ishalden muzdarip bazı vakalarda ateş veya öksürük bulgusuna rastlanmadığına işaret edildi. Yine sindirim sistemi şikayetleri bulunan vakalarda, ilk belirtilerin görülmesinden hastaneye kaldırılmaya kadar geçen sürenin, bu şikayetleri olmayanlardan bir buçuk gün daha uzun olduğu (9 gün) kaydedildi. Çalışmada sadece solunum yolu sıkıntısı bulunan kişilerin daha hızlı iyileştiği gözlemine de yer verildi.