Gündem

Çinli uzman tarih verdi! Normalleşmeyle ilgili kötü haber

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını tüm ülkelere kabus gibi çöktü. Virüs hızla yayılmaya devam ederken, Çinli uzmandan kötü haber geldi. Çin’in alanında en önemli uzmanlarından epidemiyolog Cong Nanşan, koronavirüs salgınında küresel sürü bağışıklığı kazanılmasının 2 ila 3 yıl süreceğini iddia etti.

Xinhua ajansının haberine göre, dün Edinburgh Üniversitesi tarafından düzenlenen çevrim içi bir sohbete katılan Cong Nanşan, “Geçen yıl, salgının kontrol altına alınmasından iki ay sonra, ekonomimizi yeniden açtık ve derslere devam ettik.” dedi.

‘2 İLA 3 YIL SÜRECEKTİR’

Cong, salgının sona erdirilmesi için “küresel dayanışma çağrısı” yaparak, “Aşıların geliştirilmesi ve pazarlanmasıyla birlikte, dünya çapında sürü bağışıklığına ulaşmak en az 2 ila 3 yıl sürecektir.” ifadesini kullandı.

Etkinlikte Cong, ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci ile görüş alışverişinde bulunurken, ikili, ekonomik kalkınma ile salgını kontrollü önlemenin dengelenmesinin küresel bir zorluk olduğuna ve “normal hayata” dönüşte aceleci yaklaşımların ters tepebileceğine dikkati çekti.

Çin’in Vuhan kentinde ilk vakaların tespit edildiği Aralık 2019’dan bu yana salgın nedeniyle dünya genelinde 2 milyon 562 binden fazla kişi hayatını kaybetti.