Gündem

Çin’den koronavirüsü aşısı için izin çıktı!

Alınan son dakika bilgisine Çin'den koronvirüse salgını ile ilgili geliştirişen aşının klinik deneylerinin yapılmasına onay verildi. İşte detaylar...

Koronavirüs salgını ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Çin’de, yeni tip koronavirüse karşı geliştirilen aşının klinik deneylerinin yapılmasına onay verildi.

ONAY VERİLDİ
Çin devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre, Askeri Tıp Akademisi’nden bir araştırma ekibi tarafından yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı geliştirilen aşının güvenlik, etkinlik ve kalite denetimlerinden geçirildiği, ayrıca kitlesel üretim için ön hazırlıkların başladığı belirtildi.

Çin Askeri Tıp Akademisi’nden biyolog mühendis Tümgeneral Çen Vei önderliğindeki araştırma ekibinin hazırladığı aşının bir alt birim aşı olduğu, içeriğinde yalnızca koronavirüsün hastalığa yol açmayan antijen kısımlarını içerdiği ifade edildi.

Alt birim aşılar, hastalığa yol açan patojenin güçsüzleştirilmiş bir versiyonunu içeren aşılara göre daha güvenli.

180 BİNDEN FAZLA KİŞİYE BULAŞTI
Fakat potajen içeren aşılara göre daha zayıf bir koruma sağlıyor. Onayın ardından kısa süre içinde aşının klinik denemelerine başlanması bekleniyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, 150’den fazla ülke ve bölgede 180 binden fazla kişiye bulaştı.

DSÖ’nün “pandemi” (küresel salgın) olarak nitelediği hastalık nedeniyle şu ana dek 7 bin 477 kişi hayatını kaybetti.