Gündem

Çin’den getirilen ilaç ile ilgili bilim kurulu üyesinden açıklama!

Koronavirüsü salgını üzerine Çin'den getirilen ilaç ile ilgili bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel'den flaş açıklama geldi. Bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Çin'den getirilen ilaçların hızlı iyileşmelere sebep olabileceğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel Koronavirüsü salgını üzerine Çin’den getirilen ilaç ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“HIZLI İYİLEŞMELER OLABİLİR”
Çin’den getirilen ilacın koronavirüs hastalarında kullanılmaya başlandığını belirterek, “Şu an yeni kullanmaya başladık. Bu ilaçların kullanımının ardından daha hızlı iyileşmeler olabilir” dedi.

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, DHA’ya açıklama yaptı.

“ÇİN’DEN GELEN OLUMLU SONUÇLARI TAKİP EDİYORUZ”
Prof. Dr. Yamanel, yeni tip Corona Virüs (Kovıd-19) tedavisinde kullanılan birçok ilaç olduğunu söyledi. Sıtma ilacı, anti viral ilaçların bunlardan olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yamanel, “Çin’den gelen ve gelecek olan ilaçlar da anti viral, yani virüsün etkinliğini azaltacak ilaçlar. Biz de Bilim Kurulu’nda bu hastalığın tedavi yöntemlerini tartışıyoruz. Bütün hekimlerimiz rehberlerden faydalanıyorlar ve Çin’den gelen olumlu sonuçları takip ediyoruz” dedi.

Bu nedenle de Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den faydalı olduğu bilinen ilaçları getirttiğini hatırlatan Prof. Dr. Yamanel, “Tedavi bakımından hiçbir sorunumuz yok şu an için. Getirtilen ilaçlar hastalarımızda kullanılıyor. İlaçlar daha yeni geldiği için henüz bir şey söylemek erken; ama bu tedavilerin sonuçları Sağlık Bakanlığımız tarafından şeffaf bir şekilde yapılacaktır. İlaçların bir kısmı geldi ve kullanılmaya başlandı. Ama şu anda daha çok yeni kullanmaya başladık. Bu ilaçların kullanımının ardından daha hızlı iyileşmeler olabilir. Etkin bir ilaç olduğunu biliyoruz” diye konuştu.