Gündem

Çin’de yeni salgın ortaya çıktı! DSÖ’den korkutan açıklama

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü salgını tüm dünyaya hızla yayılırken şimdi dde başka bir ölümcül salgın ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre Çinli bilim insanları yeni tür domuz gribi tespit edildiğini açıklarken Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) korkutan açıklama geldi.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya hızla yayılan koronavirüsü salgınından sonra Çinli bilim insanlarından korkutan açıklama geldi.

YENİ TİP DOMUZ GRİBİ

Çinli bilim insanları yeni tip domuz gribi virüsünün tespit edildiğini duyururken yeni nesil H1N1 influenzanın domuzlar tarafından taşındığı ancak insanlara bulaşabileceği aktarıldı. Araştırmacılar virüsün hızlıca mutasyona uğrayıp yeni bir pandemi (küresel salgın) riski oluşturmasından endişe ediyor.Bilim insanları yeni tespit edilen virüs nedeniyle domuz yetiştiriciliği ve mezbahaları alanlarında çalışanların yakından takip edilmesi tavsiyesinde bulundu.

“GARDIMIZI İNDİREMEYİZ”

NTV’nin haberine göre; Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sözcü, Çinli bilim insanlarının yeni çalışmasını dikkatlice okuyacaklarını söyledi ve “Gardımızı indiremeyiz” ifadelerini kullandı.

KÖTÜ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKTİ

DEn son 2009 yılında Meksika’da domuz gribi salgınına rastlanmıştı. Salgın ilk tahminlerden daha az ölümcül çıkmıştı ancak Çinli araştırmacılar yeni tespit edilen influeanza virüsünün öncekilere göre daha “kötü” olduğuna dikkat çekti.Bilimsel olarak G4 EA H1N1 adı verilen virüs şimdilik geleneksel grip aşılarıyla tedavi edilemiyor. Araştırmacılar ihtiyaca göre var olan aşıların tedaviye göre değiştirilebileceğini umuyor.

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 influenza salgınları Kovid-19 daha ölümcül. Şimdiye kadar dünya üzerinde milyonlarca insan H1N1’in farklı türleri nedeniyle hayatını kaybetti.Tarihte İspanyol Gribi olarak bilinen 1912-1920 influenza salgınına sebep olan virüsün türü de H1N1’di.Resmi rakamlar tutarlılık göstermese de 500 milyondan fazla insanın etkilendiği salgında 20 ila 50 milyon arasında insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Etiketler

İlgili Makaleler