Gündem

Çin’de vahşi hayvan satışı devam ediyor!

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Virüsün vahşi hayvan pazarında başladığının belirtilmesi nedeniyle 1 Mayıs'ta kedi ve köpek satışı ve tüketimi yasaklanmıştı. Ancak yasağa rağmen Xihua Farmer’s Market adlı ıslak bir pazarda kurbağa ve kaplumbağa satılmaya devam ediyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Virüsün vahşi hayvan pazarından yayıldığının açıklaması nedeniyle 1 Mayıs’ta kedi ve köpek satışı ve tüketimi yasaklanmıştı. Ancak yasağa rağmen Xihua Farmer’s Market adlı ıslak bir pazarda kurbağa ve kaplumbağa satılmaya devam ediyor.

Vuhan şehrinde vahşi hayvan satan bir markette başladığı belirtilen koronavirüsü nedeniyle hükümetin açıkladığı yasaklara rağmen ülkenin Guangzhou şehrinde yer alan Xihua Farmer’s Market adlı ıslak pazarda kurbağa ve kaplumbağa satılmaya devam ediliyor.

VAHŞİ HAYVANLARIN SATIŞINA DEVAM EDİLİYOR

Pazarda canlı karideslerin de açık bir şekilde satıldığı görüntülenirken, satıcıların müşteri taleplerine göre canlı akrep satmaya da istekli oldukları ifade edildi. Çin hükümeti; kaplumbağa, kurbağa, yılan ve akrep gibi çoğu hayvanın satışını Şubat’ın sonlarından itibaren yasaklamıştı ancak hükümetin satılabilecek “vahşi hayvanlar” listesini revize ettiği belirtildi. Tam listenin en erken Mayıs ortasına kadar kesinleşmesi beklenirken o zamana kadar vahşi hayvanların satılmaya devam edilebileceği tahmin ediliyor.

KÖPEK VE KEDİ ETİ SATIŞI YASAKLANMIŞTI

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüsü (Covid-19) salgının başladığı Çin’in Guangdong bölgesinde yer alan Shenzhen şehrinde, köpek ve kedi eti satışı ve tüketimi 1 Mayısta yasaklandı. Alınan yasak kararının ardından kentin kedi ve köpek eti tüketiminin yasak olan Çin’deki ilk kent olmuştu.