Gündem

Çin’de flaş karar! 1 Mayıs’ta yasaklanıyor

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle dünyada şuana kadar 50 bin kişi hayatını kaybetti. Salgının ardından yeni karara göre, kedi ve köpek eti satışının yasaklandığı öğrenildi. Öte yandan Asya genelinde yılda 30 milyon köpeğin öldürüldüğü biliniyor.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyaya yayılmasının ardından çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Çin’de salgının ardından yeni bir karar alındı. Karara göre, ülkenin Shenzhen şehrinde kedi ve köpek eti tüketilmesi ve satılması 1 Mayıs tarihinden itibaren yasaklanıyor. Öte yandan Asya genelinde 1 yılda 30 milyon köpek öldürüldüğü biliniyor.

KÖPEK VE KEDİ ETİ SATIŞI YASAKLANDI

Corona virüsünün Çin’de tüketilen vahşi hayvanlarla ilişkilendirilmesinin ardında ülkede önemli bir adım atıldı. BBC’ye göre, Çinli yetkililer Guangdong bölgesinde yer alan Shenzhen şehrinde köpek ve kedi eti satışının yasaklanacağını duyurdu.1 Mayıs tarihinde uygulanmaya başlanacak yasakla ilk kez Çin’in bir şehrinde kedi ve köpek eti tüketimine son verilecek. Öte yandan Asya genelinde 1 yılda 30 milyon köpek öldürüldüğü biliniyor.

VİRÜSLERİN ÜÇTE İKİSİNDEN FAZLASI HAYVANLARDA GELİYOR

Sorunun temel noktasının insan ve hayvan teması olduğunun altını çizen bilim insanına göre ise insanlara bulaşan bakterilerin virüs ve parazitli hastalıkların üçte ikisinden fazlası hayvanlardan geliyor. Pandemik hastalıklar ile mücadele eden Global Virome Projesi’ne göre vahşi yaşamda hala 1,7 milyondan fazla keşfedilmemiş virüs var. Bunların neredeyse yarısı ise insanlar için zararlı olabileceği tahmin ediliyor. Çin Mühendislik Akademisi’nin yayınladığı bir rapora göre vahşi hayvan yetiştirilmesi ve tüketilmesi endüstrisinin yıllık 57 milyar dolar civarında kazancı olduğu tahmin ediliyor

Etiketler

İlgili Makaleler

Kapalı