Gündem

Çiftçiler için beklenen gün geldi; e-Devlet’ten sadece 2 gün sonra ÇKS’ye ulaşılabilecek! Aman dikkat, o tarihe kadar işlem yapmak gerekiyor…

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir etkinlikte çiftçilere müjdeyi veren bulunan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) işlemlerinin 1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyla e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilir hale geleceği bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı. Çiftçilere ÇKS’nin aktif hale gelmesi için son iki gün kaldığını hatırlatan Malatya Tarım ve Orman Malatya İl Müdürü Tahir Macit, yeni sistemin avantajlarını değerlendirdi.

E-DEVLET’TE ÇKS SİSTEMİ 1 EKİM’DE AKTİF HALE GELECEK

Daha önce Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin duyurduğu ÇKS’nin e-Devlet Kapısı üzerinden kullanılabilecek olmasına ilişkin yeniliği bulunan Malatya Tarım ve Orman Malatya İl Müdürü Tahir Macit değerlendirdi. Sistemin 1 Ekim itibariyle aktif hale geleceğini hatırlatan Macit, konuya ilişkin; “Çiftçilerimiz bulundukları İl veya İlçe Müdürlüklerine önce kayıt yaptırıyorlar ve daha sonra müracaat kayıt evraklarını almaları gerekiyor. Alınan evraklar doldurulup muhtar ve azalara imzalatıyorlar. Tekrar ilçeye gelip ilçede Ziraat Odası var ise oradan ilçede ziraat odası yoksa bağlı oldukları ilçenin ziraat odasından belli bir bedel karşılığında kayıt yaptırıp oradan çiftçilik belgesi alıyorlar. O belge ile birlikte bağlı bulundukları İlçe Tarım Müdürlüklerine gidip müracaatta bulunuyorlar. O müracaat esnasında bizim personelimiz bu kayıtları sisteme giriyor. Bu da mahallelerde bulunan çiftçilerimiz için 1-2 günlük bir uğraş oluyor. Çünkü önce evrak alıyorlar tekrar dönüp işlemleri tamamlamaları 2 gün sürüyor. Günü birlik gidip gelinen yerlerde ikamet eden çiftçilerimiz eğer bulundukları bölgede internet ortamı var ise gün evraklarını tamamlayabiliyorlar. Hem çiftçilerimizin zaman kaybını hem de müracaat esnasında İlçe Tarım Müdürlüğü personellerinin sisteme girmesi için ilçede çalışan teknik personelin birçoğu yoğun bir şekilde çalışıyordu. 23 Eylül 2022 tarihli Resmî Gazetede yayınlatan Çiftçi Kayıt Belgesi uygulamasıyla bunların tamamı sonlanmış oldu” açıklamalarında bulundu.

HIZLI VE VERİMLİ BİR SİSTEM OLACAK

Yeni sistemin hem çiftçiler hem de personel açısından son derece hızlı ve verimli olacağını dikkat çeken Macit, “Çiftçilerimizin zaman kaybı da olmayacak. Hem de bizim personelimizin ÇKS ile ilgili işlem yapmaları da azalmış olacak. İnternet başvuruları önceden çiftçilerimiz ne ekildiğini belgelemek için muhtar ve azalara imza yaptırıyorlardı. Şimdi çiftçinin beyanı geçerli. Muhtara gitmesine gerek yok. Yeni bir sistem. İlçe Tarım Müdürlüğü personelimiz çiftçilerimize rehberlik edecek” diye konuştu.

31 ARALIK’A KADAR SİSTEM AKTİF KALACAK

Açıklamalarının devamında sisteminin aktif olacağı tarihleri çiftçiler için paylaşan Macit, “Sistem 1 Ekim’de Başlayıp 31 Aralık tarihinde sona erecek. Önümüzdeki yıllarda ise 1 Ekim de başlayıp 31 Aralık tarihinde sona erecek. Çiftçilerimizin Bakanlığımızın vereceği mazot gübre desteğinden yararlanmak için mutlaka 31 Aralık tarihine kadar e-devlet kapısından girişlerini yapmaları gerekiyor. Eğer üründe bir değişiklik var ise bunun güncellemesini de daha sonra şubat ayında güncelleme yapabilecekler. Ziraat odalarına gidip belge alıp ücret ödemelerine gerek kalmayacak” dedi.