Gündem

Çift mutant koronavirüs varyantı tespit edildi!

Reuters çift mutant varyantı tespit edildiğini duyurdu! Üst düzey bir hükümet yetkilisi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hindistan’ın en kötü etkilenen batı eyaleti Maharashtra’daki 206 örnekte yeni koronavirüsün “çift mutant varyantı” tespit ettiğini söyledi.

Hindistan, bu yıl en yüksek tek günlük yeni enfeksiyon ve ölüm sayısıyla mücadele ettiği için Çarşamba günü koronavirüsün yeni bir varyantını bildirdi.

Yetkililer tarafından “çift mutant” olarak tanımlanan varyant, Hindistan’ın finans başkenti Mumbai’ye ev sahipliği yapan batıdaki en çok etkilenen Maharashtra eyaletinde 200’den fazla örnekte bulundu. Sağlık yetkilileri, yeni varyantınvakalardaki artışa bağlayacak kadar büyük sayılarda olmadığını belirtti.

Epidemiyologlar, “çift mutant” teriminin, önceden tanımlanmış iki varyantın özelliklerine sahip tamamen yeni bir varyantı ifade ettiğini söyledi.

Yeni Delhi’deki Hastalık Dinamikleri, Ekonomi ve Politika Merkezi’nin kurucusu Ramanan Laxminarayan, “Çift mutant bilimsel bir terim değildir. Hindistan’a özgü görünen başka bir mutanttır” dedi.

“Bu belirli varyant hakkında endişelenmek için bir neden var mı? Henüz değil, çünkü bu varyantların sahip olduğumuzdan daha aktarılabilir veya daha ölümcül olduğuna dair hiçbir kanıtımız yok,” diye ekledi.