İzmir HaberleriManşetPolitika

CHP’de değişim olacak mı? 81 il başkanından ortak açıklama

Genel seçimlerin ardından CHP’de değişim tartışmaları sürüyor. CHP’nin 81 İl Başkanı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları toplantının ardından ortak bildiri yayımladı. Bildiride değişim tartışmalarının üzerine önemle vurgu yapılarak, “Partimizin tarihsel yolculuğunu, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına taşıyacak kadrolar Cumhuriyet Halk Partisi’nde vardır ve davaları için harekete geçmeye hazırdır. Bu bakış açısıyla kişi merkezli değil, ilke ve program merkezli bir anlayışla yürüteceğimiz kurultay sürecinin fiili olarak başlatmış bulunuyoruz. Yerel seçimler öncesi CHP il başkanları ve örgütü olarak her aşamada kendimizi sorgulayacak, eksikliklerimizi tamamlayacak, demokratik bir parti tüzüğünü hayata geçirecek ve kurultayımızı da tamamlayarak kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Kimsesizlerin kimsesi” diyerek tariflediği cumhuriyetimizi, demokrasi ile taçlandıracağız. Bu sayede daha da güçlenecek, topluma umut olacak ve hep birlikte başaracağız” mesajı verildi.

İL BAŞKANLARI KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLEDİ

Öte yandan bildiride, CHP’de ‘değişim’ isteyen gruplara da adeta cevap verilerek, “Değişim, albenisi olan sihirli bir sözcüktür. Ancak kalıcı bir değişimi, dönüşümü sağlayacak olan kişilerden ziyade fikirler ve ilkelerdir. Kişi bazlı kurtarıcı söyleminden kaynaklanan, yapısal ve işleyişsel eksikleri içermeyen değişim taleplerinin sağlıklı bir sonuç doğurmayacağı ortadadır” denildi. Açıklamanın devamında, şu ifadelere dikkat çekildi:

“Partimizde Genel Başkanımız dahil hiçbirimiz eleştiriden muaf değiliz. Yapıcı, eksiklerimiz gösteren eleştirilerin başımızın üzerinde yeri vardır. Kabulümüzdür. Nitekim, toplantımızda bizler il başkanı olarak düşüncelerimizi eleştirilerimizi özgürce dile getirdik. Bununla birlikte seçim süreci boyunca hepimizden daha çok çalıştığının bizzat tanığı olduğumuz Genel Başkanımızı itibarsızlaştırmaya yönelik yaklaşımları tasvip etmediğimizin de bilinmesini isteriz.”

Açıklamanın tamamı ise şu şekilde: