Gündem

CHP sözcüsü Faik Öztrak’tan flaş gündeme dair açıklamalar!

Faik Öztrak: Bugün yaptığımız toplantıda ABD yönetiminin tarihi çarpıtan gerçek üstü popülizm siyasetinin daniskası olan, kurtuluş savaşında yırtıp attığımız emperyalizm testleri tekrar tedavüle sokmaya çalışan zihniyeti, milletimizin Merkez Bankası’nın kasasında buharlaşan 128 Milyar Doları, skandal kripto para vurgularını, Covid-19 salgının da ki son durumu, devlet yönetiminde ki çürümeyi ve bu sorunların nasıl çözülebileceğini konuştuk.

Tarihini bilmeyen kendini bilemez! Bugünü anlamak isteyen Osmanlı’nın özellikle son 200 yılını iyi bilmelidir. İktisadi ve ekonomi bağımsızlığını yitirmiş olan imparatorluk bu dönemde gerileme sürecine girmiş,  emperyalistlerin be kirli oyunların karşısında zayıf düşmüş ve savrulmuştur.

Kirli ellerin Osmanlı topraklarında attığı ayrımcılık tohumlar, başta Türk ve Müslümanlar olmak üzere farklı din ve etnik kökenli milyonlarca Osmanlı tebasını perişan etmiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşuna kadar geçen 150 yıl içinde 3 büyük felaket vardır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ciddi şekilde etkilemiştir.

İKTİDAR TARİHİ NİÇİN BİLMELİDİR?

Türkiye cumhuriyetinde yaşayan herkes ama özellikle ülkeyi yönetmeye talip olanlar, yakın tarihimizi layıkıyla bilmek zorundalar… Devleti yönetenler tarihimizi neden bilmelidir? Araziyi arsaya dönüştürerek elde edilecek üç kuruş rant için ödenecek bedelle bu vatan için akan şehit kanlarını bir tutma gibi gaflet ve delalete düşmemek için bilmelidirler. Emperyalistlerin projelerini, Büyük Ortadoğu Projesi eş başkanı olmayı elinin tersi için reddedebilmek için bilmelidirler. Askerlerimizin başlarına çuval geçirildiğinde verilmesi gereken notayı müzik notasına benzetmemek için bilmelidirler. İdlib’te 36 askerimizin şehit edildiğinde emperyalistlerin ayağına koşmamak, kapılarında beklemeyi reddetmek için bilmelidirler. Emperyalistler ‘’Aptal olma’’ diye yazdığında başını öne eğip sessiz kalmamak için bilmelidirler. Yine emperyalistler tarihimizi eğip büktüklerinde sessiz kalmamak için tarihimizi bilmelidirler.

TARİH PAYİTAHT DİZİSİNDEN YADA MECZUP FESLİDEN ÖĞRENİLMEZ

Tarih, bir yandaş senaristin yazdığı ‘’Payitaht’’ dizisinden öğrenilmez. Tarih, ‘’Keşke Yunan galip gelseydi’’ diyen meczup feslilerden hiç öğrenilmez.

DİPLOMATİK ÇALIŞMALAR OLMADI

İlk defa Amerika Birleşik Devletleri Başkanı 24 Nisan’da 1915 yılında yaşanan trajedi ile ilgili sözde ‘soykırım’ ifadesini kullanmıştır. Bu açıklama ABD ilişkilerine zarar vermiştir. Bu açıklama manidardır.

Ülkeyi yönettiği iddiasında olan kişinin bu süreçte tavşan uykusuna yatması, bu açıklamanın ardında ki sessizliği bizi üzmektedir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, resmi açıklamadan önce konunun basına sızması ile beraber hem ABD yönetimini hem de Erdoğan’ı uyarmıştır. Ancak bu uyarıdan sonradır ki hükümet kanadından bir takım cılız sesler çıkmıştır. Oysa önceki ABD başkanlarının bunun gibi böyle açıklamalar yapmaması için ülkemiz çok ciddi diplomatik ve lobi çalışmaları göstermiştir. Ama bu defa bunların hiç birini görmedik.

”ERDOĞAN SESSİZLİĞE BÜRÜNMÜŞTÜR”

Sadece Bay Erdoğan, Biden ’den telefon beklemiştir.  3 aydır beklenen o telefonla yapılacak olan bu küstah açıklama tebliğ edilmiştir ama sarayın bunun karşısında yaptığı ilk resmi açılama; ‘Erdoğan ve Joe Biden Haziran ayında NATO zirvesinde bir araya gelecek’ oldu. Ondan sonra Erdoğan her kritik olayda yaptığı gibi uzun bir sessizliğe bürünmüştür.

”Ülke Tarihimize Leke Sürülmesine Göz Yumulmuştur”

3 gün geçti ama Erdoğan’dan hale çıt yok. Anlaşılan NATO zirvesinde Biden ile görüşme uğruna, en önemli milli bayramımızdan sonra ülkemizin tarihine leke sürülmesine göz yumulmuştur. Allah aşkına bu ülkeyi kim yönetiyor?

Ruslar uçakları ile 36 askerimizi bombalar haberi Hatay Valisi verir, PKK’lı teröristler rehin aldığı 13 vatandaşımızı şehit eder ama haberi Milli Savunma Bakanlığı basın sözcülüğünü üstlenmiş Genel Kurmay Başkanlığı verir. ABD bakanı 3 ay sonra telefon açar, konuşmanın içeriğini ABD dışişleri sözcüsü ve yabancı basın verir.

Bu ülkenin Dışişleri Bakanı Kim? Mevlüt Çavuşoğlu mu, İbrahim Kalın mı, Fahri Altun mu Akar mı kim? Her kafadan bir ses çıkıyor. Ama esas ses çıkarması gereken kişinin sesi nedense hiç çıkmıyor.

Maalesef ülkemiz gayriciddi bir yönetimin elinde devlet aklı ile değil trol aklı ile yönetilmeye çalışılıyor. Erdoğan Şahsım hükümeti algı yönetmeye çalışıyor. ABD başkanına ‘gıg’ çıkaramayan Erdoğan’ın vekilleri trol orduları ile bir olmuş sanki bu ‘soykırım’ açıklamasını Cumhuriyet Halk Partisi yapmış gibi ABD’yi bırakıp CHP’ye saldırıyor ve olmadık hakaretler ediyorlar. Sanki hedef şaşırtmaya çalışıyorlar. Heralde bu ülkeyi kendi reislerinin yönettiğini unuttular.

128 milyar doları yaşamına kıyan insanlarımız almadı’

128 milyar dolarlık rezervin eritilmesine ilişkin konuşan Faik Öztrak, 2019’un Şubat ayı ile 2020 Kasım ayı arasında ödenmesi gereken emanet dövizlerin 85 milyar dolar arttığını ifade etti. Merkez Bankası kasasının 38 milyar dolar açık verdiğini söyleyen Öztrak, “Ülkemiz temerrüt riskiyle karşı karşıya kalacak. Dış politika masasında müzakere gücümüz zayıflayacak. Sonra da, bu “Cehli Ekberler” çıkacak, utanmadan, sıkılmadan, “Ne yapsaydık döviz satmayıp da, ülkeyi temerrüde mi düşürseydik” diyecekler. Pes artık” dedi.

Merkez Bankası başkanının ‘Pandemide tek bir kişinin burnu bile kanamadı’ sözlerine, geçim sıkıntısı sebebiyle intihar eden vatandaşları anımsatan Öztrak “Buharlaştırdığınız 128 milyar doları, yaşamına kıyan bu insanlarımız almadı” dedi. Öztrak şunları söyledi:

Bu protokol hangi hukuksuzluğun üstünü örtmek için yapıldı?

Bu protokol, Merkez Bankası’na kanunla verilmiş görevlerini ve rezervlerini, Hazine’ye, yani başında siyasetçi olan bir kuruma, devretme yetkisini vermiyor. Ayrıca bu protokolün yürürlük tarihi, imza tarihinden neden 21 gün önceye çekilmiş? Bu protokol bu 21 gün içinde, acaba hangi hukuksuzluğun üstünü örtmek için yapıldı? Önce bunu açıklayacaksınız. Sonra protokolün mesnedini teşkil eden yasa, 2 Temmuz 2018’de yürürlükten kalkmış. Yani protokol kadük olmuş. Bu tarihten sonra bir ek protokol yapıldı mı? Rezervlerin satış emirlerini kim verdi? Dövizler neden alışıldık yöntemlerle değil de, gizli saklı satıldı?

2020 Kasım ayında, yani damat bakan değiştirildikten sonra, bu operasyona neden son verildi? Bunları da açıklayacaksınız. 2019 başından 2020’nin Kasım ayına kadar geçen sürede, dolar rezervlerinin ortalama, 6 lira 28 kuruştan satıldığı anlaşılmaktadır. Oysa bugün öğle saatlerinde, serbest piyasada dolar kuru, 8 lira 30 kuruş seviyesindeydi. Buharlaştırılan 128 milyar doları, bugün yerine koymak istesek, kamu zararı 259 milyar lirayı bulacak. Bunun hesabını kim verecek?

İşin aslını, astarını bunlardan öğrenelim

Biz çağrımızı tekrarlıyoruz. Gelin Mecliste bir Araştırma Komisyonu’nu kuralım. Bu konuda bilgi sahibi olan önceki dönem TCMB Başkanları, Murat Çetinkaya’yı, Murat Uysal’ı, Para Politikası Kurulu üyeleri, Emrah Şener, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük ve Oğuzhan Özbaş’ı, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nden alınan Hüseyin Aydın’ı yine bu dönemlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev yapan Bülent Aksu’yu, Osman Dinçbaş’ı ve Nureddin Nebati’yi dinleyelim. İşin aslını, astarını bunlardan öğrenelim. Ya buna tamam dersiniz, ya da seçimden sonra, bizim iktidarımızda aynen sizin yaptığınız gibi, TBMM’de kurulacak bir Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu’nda, millete hesap verirsiniz.

CHP’den araştırma önergesi

Belediyelerde gerçekleşen gri pasaport skandalına değinen Öztrak, koruma altındaki çocuğun görüntülerinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından paylaşılmasını sert bir dille eleştirdi. “Çocuktan Ramazan günüde bir çikolata esirgeyerek şahsi şovuna, alet ediyor” dedi.

Son günlerde Türkiye’nin gündemine oturan kripto para piyasasına ilişkin “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, 5 Aralık 2019’da Meclise verdiğimiz bir önergeyle, blok-zincire dönük teknolojik ve hukuki alt yapının geliştirilmesi, bu teknolojinin getirdiği risk ve fırsatların belirlenmesi amacıyla, Meclisi göreve davet etmişiz ama ne yazık ki sesimizi Erdoğan Şahsım Hükümeti duymamış. Kripto para kullanımında Avrupa birincisi, Dünya dördüncüsü olduğumuz anlaşılıyor. Bu platformların domino taşı gibi devrilmesinin riskleri çok büyük. Bugün bu yönetimsizliğin bedelini çok ağır ödüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıntılar geliyor…