Gündem

CHP lideri Kılıçdaroğlu Bülent Arınç'a sert çıktı: Sende edep var mı?

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün partisinin grup toplantısında konuştu. Konuşmasında dün sonuçlanan Ergenekon davasına da değinen Kılıçdaroğlu, Bülent Arınç’a yönelik çok sert ifadeler kullandı.

“MADIMAK’TA İNSANLIK KATLİAMI YAŞANDI”

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta gerçekleşen katliamın kurbanlarını anarak sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, kini ve öfkeyi bir kenara bırakma çağrısında bulundu. Kılıçdaroğlu, “Elbette ki insanlar düşüncelerini sözleriyle, sazlarıyla, filmleriyle, romanlarıyla anlatırlar. Biz bütün bunların tamamına bizimle aynı görüşü paylaşmasalar bile saygı duymak zorundayız. Bugün 2 Temmuz. Madımak olaylarına gelmek istiyorum. İnsanlar sazlarıyla sözleriyle panelde bir şeyler anlatmak istediler. 2 Temmuz’da Madımak’ta insanlık katliamı yaşandı. Bunu unutmayacağız, unutturmayacağız. Şunun bilinmesi çok önemli. Bir insanı, düşüncesini, siyasi görüşünü beğenmeyebilirsiniz. Ama bir insanı yakamaz, öldüremezsiniz. Ama kini ve öfkeyi de asla yüreğimizde tutmamalıyız. Kini ve öfkeyi bir tarafa bırakacağız. Geçmişteki hataları bir kenara bırakacağız.” dedi.

“GENEL KURMAY BAŞKANINI TERÖRİST DİYE TUTUKLADILAR”

Kılıçdaroğlu, Ergenekon davasının dün sonuçlanması üzerine, Ergenekon sürecinde mağdur edilenlerin isimlerini de anarak, “Bir ülkenin genel kurmay başkanı terörist diye tutuklanıyorsa bunun hesabını kim verecek?” dedi.

Hepimiz ana gündem konusu yaptık. Nasıl oluyordu da orduya aydınlara operasyonlar yapılıyordu herkesin telefonları dinleniyordu. Ergenekon’a 12 yıl sorun “pardon” deniyor; 12 yılda bu ailelerin çektiği dramın hesabını, hapishanede ölenlerin hesabını kim verecek. Tuncay Özkan 6 yıl hapis tutuldu. Suçu yok diyorlar. Hesabı kim verecek? Bir ülkenin genel kurmay başkanı terörist diye tutuklanıyorsa bunun hesabını kim verecek? Bütün bu Ergenekon süreci yaşanırken, arkasında siyasal bir destek vardı. Dönemin başbakanı zırhlı aracını savcıya vermişti. Bu savcı devletin resmi savcısıydı. Ben bu davaların savcısıyım demişti. Şimdi sormak istiyorum o kişiye. O kişiye sormak istiyorum memnun musun hicap mı duyuyorsun? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Yine biz kandırılmışız mı diyeceksin? Binlerce kişiyi, aileyi mahkum ettiler. Yazıktır, günahtır. Adalet burada mı?”

“SEN VATANDAŞA EDEPSİZ DİYEMEZSİN”

Bülent Arınç’ın başlattığı maaş polemiğine Kılıçdaroğlu da dahil oldu. Arınç’ın maaşına tepki gösterenlere “Edepsiz” demesine çıkışan Kılıçdaroğlu, “Sen dönüp vatandaşa edepsiz diyemezsin. Edep nedir, erkân nedir bilir misin sen?” diyerek Arınç’a şu sözlerle yüklendi: “Arınç’a soruluyor. Edepsizler maaşımı tartışıyor diyor. Eğer vatandaşlar daha makamınıza oturmadan zam yapıyorsunuz diye sizi eleştiriyorsa sen vatandaşa edepsiz diyemezsin! O parayı sana vatandaş veriyor. Sen dönüp vatandaşa edepsiz diyemezsin. Diyen insan dönüp aynaya bakacak. Edep nedir, erkân nedir bilir misin sen?” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapalı