Gündem

CHP'li Yıldırım Kaya: Doğa Koleji öğretmenlerinin maaşları hala ödenmedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Doğa Koleji öğretmenlerinin maaşlarının ödenmediğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Kaya, Doğa Koleji Eryaman Bilim Kampüsü önünde öğrenci velileri ile birlikte basın açıklaması yaptı. İşte Yıldırım Kaya’nın konuşmasından öne çıkanlar;

‘DOĞA KOLEJİ ÖĞRETMENLERİNİN MAAŞLARI ÖDENMEDİ’

”Doğa Koleji, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Vakfı’na devredilmesine rağmen öğretmenlerimizin ve diğer çalışanların ücretleri hala ödenmedi. 5 ayı aşkın süredir ücretlerini alamayan öğretmenlerimiz öğrencilerini bırakmadı, çalışmaya devam ediyor. Ancak yeni yönetim de öğretmenlerimiz iyi niyetini sömürmekten geri durmadı.” diye konuştu. 

”Hazine ve Maliye Bakanı “Sosyete Damat” 5 aydır ücret alamayan öğretmen ve çalışanlar için neden devreye girmiyor? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, bu konuda neden tek bir cümle dahi kurmuyor? Öğretmenlerin sorununun çözülmesi için elini taşın altına koyması gereken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk nerede? Neden sessiz?  Beştepe’de kurulan “Saray Eğitim Bakanlığı”, “Milli Eğitim Bakanlığı”nın sorunun çözümüne müdahil olmasına engel mi oluyor?”

”Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Özel okul açanlara teminat şartı getirileceğini duyurmuştu. “Bu kararın uygulamasına, satışın eşiğinde olan Doğa Koleji ile başlanmalıdır.” demiştik. Ancak bu konuda da tek bir adım atılmadı.”

”Doğa Koleji devir işlemi bittiği halde, öğretmenlerinin ve çalışanlarının ücretleri neden ödenmiyor?”

”ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ KARARTIYORSUNUZ”

”Buradan tüm yetkililere sesleniyorum, “Filler tepişiyor, çimenler eziliyor” siz sermayenin yanında yer alıp, haklarını korurken; çocuklarımızın geleceğini karartıyorsunuz. Siz sermaye daha fazla kar etsin diye dertlenirken, öğretmenlerimiz evine ekmek götüremiyor!” dedi. 

NE YAŞANMIŞTI?

Yaklaşık bir yıldır ekonomik sıkıntılar içinde olan ve satılması planlanan Doğa Koleji’de aylardır maaş alamayan öğretmenler ders boykotu yapmaya başlamıştı. İstanbul’daki bir çok kampüste derse girmeyen öğretmenler tüm alacaklarının ödenmesini talep etmişti. 

Bir cevap yazın